| mariusdenis12 a întrebat:

Salut. Am o problema cu laptopul meu. Această problemă a început acum ceva timp. Cand il porneam făcea foarte urat ca si cum ar decola. Ventilatoarele cred ca faceau asa urat. A ținut asa pana acum. Acum face un zgomot de vibrație in partea stânga spre mijloc. Un vajait urat, o vibrație si un sunet repetitiv care ar suna ca si cum s-ar bloca ventilatorul din el. Stiti ce ar putea fi?
Tin sa precizez ca se încălzește repede si rau. Mi-e sa nu explodeze.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu explodeaza, dar trebuie sa-l duci la curatat la un service (banuiesc ca nu te pricepi) si cumpara-i un stand cu cooler-e pentru racire! Exemple: https://www.emag.ro/standuri-coolere-notebook/c

| mariusdenis12 explică (pentru Salontanul):

Deja are un cooler, l am cumpărat odata cu el. Si l-am curatat cu fratele meu pe dinăuntru de praf.

| Salontanul a răspuns (pentru mariusdenis12):

Trebuie dus la un service! Probabil trebuie schimbat cooler-ul de la procesor si/sau placa video (daca este separata)! Trebuie schimbata si pasta termoconductoare. Poate fi senzorul vinovat! Numai un service te poate ajuta.

| mariusdenis12 explică (pentru Salontanul):

Am înțeles, aveam de gând sa fac asta. Stiti cumva cat mar duce pretul?

| Salontanul a răspuns (pentru mariusdenis12):

Nu! Am un laptop mai vechi, HP dar nu-l folosesc des. Eu folosesc PC si mi-l curat si repar singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că ventilatoarele laptopului nu mai funcționează corect. Vibrația și sunetul repetitiv ar putea fi cauzate de obiecte străine care blochează ventilatoarele sau de uzura acestora. Supraîncălzirea poate duce la deteriorarea componentelor interne ale laptopului, asa ca ar trebui sa il aduci la un service autorizat pentru a fi reparat.