| IlieTiti1 a întrebat:

Salut, am o problema cu monitorul de la pc, se vede foarte intunecat, gen daca te uiti de la jumatate de metru ai zice ca nu e nimic pe ecran e totul negru, dar daca ma uit mai de aproape cu o lenterna pozitionata bine se vede ca e aprins si apare ce trebuie... nu este de la setarile ecranului caci luminozitatea este la maxim. ps: este un monitor BenQ, si cand il aprin apare aia de la BenQ dar dupa 2 secunde se intuneca si ea, ea normal trebuia sa stea 4-5 secunde pana sa dispara! la fel si alea de la pornirea pc-ului apare aia de la loading si se intuneca si ea!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Monitorul este defect.
Iluminarea ecranului nu functioneaza (la monitoare LCD tuburile de neon, la monitoare cu Led-uri Led-urile de iluminare nu functioneaza. Cauza: sursa de alimentare sau circuitul de alimentare a iluminatului defext.

Du-l la reparat!

| darrio2007 a răspuns:

Este dus. Iti trebuie altul.

| Anonimus19191 a răspuns:

Salut. Dacă e pe led-uri, unul din ele sau mai multe s-au ars. In acest caz trebuie schimbata toată "bagheta", iar dacă monitorul este cu tub, e dus tubul. in cel mai rău caz trebuie sa îți iei altul. Cel mai bine ar fi sa mergi la un specialist