| Ionut_Pavel_1993 a întrebat:

Am o problema cu o placa de sunet C-MEDIA CMI8738, merge ce merge si apoi nu se mai aude, pc-ul nu o mai recunoaste si uneori face chiar crash pc-ul, drivere instalate corect, din bios am scos placa de sunet incorporata, deci ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Placa de sunet C-MEDIA CMI8738 este una de productie mai veche, drivere originale fiind facute pentru versiunile Windows de epoca (pana la XP /Vista?).
Driverele care se gasesc pe internet pentru Win7 sunt "adaptari" facute de diferite entitati, ulterior, si nu toate functioneaza cu orice combinatie de BIOS - placa de baza.

Ca urmare, daca o asemenea adaptare de driver nu-ti functioneaza perfect si are probleme, atunci iti ramane sa-l dezinstalezi si sa instalezi in loc o alta versiune, pana ce gasesti una potrivita.

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Bula):

Am win7, am incercat o singura productie de drivere, acum voi incerca si celelalte si vista dar nu stiu daca o sa mearga pe win 7, si mai am o mica problema, dupa ce face crash nu se mai aprinde pc-u adica ia curent dar parca procesoru nu vrea si ramane stins doar sursa si hardul se aud, daca scot placa de sunet merge, daca o montez la loc nu merge sau culmea porneste si am si sunet 10 15 minute pana la crash... zici sa incerc toate variantele de drivere pentru win 7? adica:
C-Media CMI8738 PCI Audio Device Driver 5.12.1.644
C-Media CMI8738 Audio Driver 8.17.37
C-Media CMI8738 Driver 7.12.8.1740
C-Media CMI8738-MX Driver. AM UITAT SA MENTIONEZ NU E CMI 8738 este FT8738 4.08E, e tot aia?

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Bula):

Acum nu o mai vede pc-u si imi zice please plug and play audio device.

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Bula):

Stii faza e ca daca pc-u o citeste, are momente cand o vede, merge 10 15 minute no problem, apoi nu o mai vede, si cred ca de asta imi zice sa plug audio device nu? si daca drivere nu erau compatibile ma gandesc ca atunci cand pc-u o vedea nu aveam sunet corect? sa fie altceva? habar nu am, ma disperat.

| costinvlad49 a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Update de bios

| Bula a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Daca ar fi problema de driver, atunci fenomenul de blocare s-ar intampla in acelasi conditii, de exemplu in acelasi punct la redarea unei piese muzicale.

Daca blocarea se intampla dupa 10-15 minute (asa cum zici) si revenirea se intampla dupa ce scoti placa, iar dupa un timp iarasi devine functionala placa de sunet, atunci este suspecta insasi placa de sunet (nu driverele).

Verifica urmatoarele:
- Imediat dupa momentul blocarii verifica (cu varful degetului) daca nu este incalzit vreun circuit integrat de pe placa de sunet
- Pe PLACA de SUNET sa nu fie umflat vreun condensator
- Nici pe PLACA de BAZA sa nu fie umflat vreun condensator
- Incercat si cu o alta sursa de alimentare
Daca gasesti vreun condensator umflat, atunci trebuie schimbat cu altul, de capacitate identica si tensiune cel putin cat cel original.

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Bula):

Acum observ ca merge, am facut proba fara sa mai dau volumul la maxim din windows si vad ca nu a mai sarit blocat oprit pc-u de 2 ore. posibil sa fie din cauza bassului sa sara placa de sunet din pc i putin asa cat sa faca scurt? e ok acum...

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Bula):

Sau, din cauza cablului care intra in placa video si monitor, ocazional cred ca tot de la bass, is ischimba monitorul culoarea, in verde si trebuie sa frec putin cablu sa stea intr-o anumita pozitie, poate sa creeze conflit intre componente chestia asta cu cablu de monitor?

| Bula a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Si cablul poate fi de vina, daca face scurtcircuit la iesirea amplificatorului de sunet.

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Bula):

Chiar am cablu aux facut din bucati, jesus ce stupid i''m, imediat il lipesc cu banda izoler, asta era problema sta pe carcasa de fier a pc-ului si face scurtktch pff cum de nu m-am gandit, merci mult omule big grin dar merge de la 12 muzica spper sa nu se intample nimic pana ma decid sa repar toata asta. merci frate.

| Bula a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

La placa aceea se pot conecta si direct boxe de difuzor, daca are si circuit amplificator de putere (de exemplu TDA2025).
Eu asa-mi folosesc PC-ul, cu 2 boxe conectate de cate 3 cai. Ascult muzica cu calitate, dar merge sa fac si chef cand este ceva eveniment, nu-mi pot auzi vocea daca-l dau tare. big grin

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Bula):

Am un genius 5.1 ala putin mai scump decat cel de dinaintea lui, cred ca 350w nu ma iretin exact e ok pentru o garsoniera de 25mp2... cu un dfx una alta si ceva muzica buna, se aude excelent, sper sa nu faca figuri inca functioneaza;]]]

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Bula):

Acum merge bine frate se aude de 12 ore nu s-a oprit deloc, ai zis tu bine, facea ceva scurt din cauza la cablu aux ca l-am facut eu pe bucati ca idiotu, sunt sigur ca nu e de la nimic altceva acum pentru ca merg boxele de cand m-am trezit deci e ok..atingea partea legata a cablurilor de carcasa pc-ul care e de fier si facea conectiuni tampite. si mai aveam si o boxa legata pe unu canal in spate la RC, mama masi sper sa fie bine. merci mult oricum m-ai motivat sa ma mai chinui cu el ca probabil aruncam placam fara motiv nu e vb de 30 de lei dar stiam ca ceva nu e la locul lui, ba mergea ba nu mergea deci nu era de la placa sau ..by the way. greetings.

16 răspunsuri:
| Andreimihaitaureete a răspuns:

Du-te la altex si spune-le la aia

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Andreimihaitaureete):

La care altex?

| Andreimihaitaureete a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

La oricare altex inteaba de ce ti se intampla asa ok. funda te rog

| Ionut_Pavel_1993 explică (pentru Andreimihaitaureete):

Nu sunt din Romania nu am altex aici.