| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu o placa video Gigabyte Nvidia 750 TI, ventilatoarele se invart intr-una si fac un zgomot infernal. Am incercat sa le reduc rotatiile cu OC Guru II dar nu merge. Care ar fi problema?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca cu service guru: pensula.
Daca coolerul si ventilatoarele sunt pline de praf, fac un zgomot mare din cauza fortarii la supra-turatie (fiind mare temperatura).
Poate va trebui sa schimbi si ventilatoarele daca fac zgomot si dupa curatire.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am incercat cu o placa video mai veche gt 430 dar dar tot asa se comporta. Cand dau drumul la pc se invarte intr-una. Mentionez ca la cealalta aveam 1874 rotatii pe minut incontinuu.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti sigur ca zgomotul vine de la ventilatoarele placii video? Poti afla care ventilator face zgomot oprind paletele pentru timp scurt in timpul rotatiei (cu o pensula subtire, coada unei lingurite de plastic sau chiar cu varfol degetului, etc).

Sunt placi video la care ventilatoarele functioneaza in continuu (cele cu 2 fire) sau cu reglaj de turatie (cu 3-4 fire). Daca ventilatorul face zgomot puternic si dupa curatire, atunci trebuie schimbat cu unul nou.