| AndreiAndrei89 a întrebat:

Cand aprind calculatorul totul merge bine ventilatoarele she invart dar nu se aprinde(nu booteaza cred ca se zice). Credeti ca este din cauza sursei in ciuda faptului ca ventilatoarele de la la placa video, ventilatorul sursei si coolerul se invart sau este din cauza procesorului care este vechi?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

- Daca la pornire iti apare orice scris pe ecran, atunci ai ceva problema cu Hard Disc-ul, vezi ce iti afiseaza.
- Daca nu se afiseaza nimic pe ecran, atunci incearca cu un alt monitor.
- Daca nici cu un alt monitor nu merge, atunci ai problema in unitate, trebuie verificate blocurile componente.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu se aprinde deloc? Sau se aprinde si nu arata nimic? Beculetele acealea care palpaie de obicei (hard disk activity) palpaie daca il pornesti? Daca palpaie cu siguranta problema e intre PC si monitor. Vezi sunt bagate bine cablurile? daca ai un alt monitor incearca-l pe ala... sau daca ai un laptop incearca sa bagi monitorul la laptop si sa vezi daca merge.

| Stefan_Dragos_1997 a răspuns:

Vezi in spatele monitorului si unitate daca a iesit cablu VGA(ala dintre unitate si monitor), daca n-a iesit incearca sa schimbi cablu ala sau sa-l imprumuti de la un prieten!