| Ionut_Angan_1984 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul, am net de la rds si de curand am pus un router wi-fi, a mers pana decurand dar deodata sa restartat si nu mai imi merge netul pe pc in schimb wi-fi merge. Va rog ajutati-ma.

5 răspunsuri:
| VMM2010 a răspuns:

Vezi ce IP ai si daca iti raspunde Gateway-ul
daca Router-ul tau are 192.168.1.1 poti incerca sa dai un ping din cmd.exe catre 192.168.1.1 ping 192.168.1.1 si vezi daca raspunde. Daca nu raspunde vezi ce IP ai pe pc-ul tau, daca este in aceeasi clasa si apoi verifica sa vezi daca este o problema de port de pe router/ probleme cu cablul de retea/ probleme cu placa de retea - aici poti sa incerci sa dai un uninstall la placa de retea si apoi scan for hardware changes sa reinstaleze placa de retea.

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns (pentru VMM2010):

Daca in s-a dat reset trebuie sa puna iar detaliile alea de la rds wifi merge deorece emit semnal dar nu stie sa se logeze pe serverul ala deci fa din nou configuratia routerului.

| Ionut_Angan_1984 explică:

Imi cer scuze. Router-ul nu este de la.rds este personal, am sunat la.ei.si mi-au spus ca ip intra automat eu personal nu ma pricep imi prind urechile in setarile astea. Daca se poate sa imi dati raspunsuri putin mai detaliate mai pe intelesul meu. Va multumesc

| K0sti a răspuns (pentru Ionut_Angan_1984):

Ia de citeste, ca sa-ti desprinzi urechile: http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/

Daca nu, ramai cu ele prinse! Pune osu' la treaba!

| Ionut_Angan_1984 explică:

Va multumesc la toti pentru ajutor, am rezolvat problema cu un restart la router.