| roberthuzmezan a întrebat:

Salut, am o problema cu pc-ul, îl pornesc și pe monitor îmi zice no Signal detected, am încercat sa conectez pc-ul și la televizor și același lucru. Pc-ul nu scoate nici un sunet bizar, bipait sau ceva. Se poate sa fie de vina cablul VGA?

7 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, ar putea fi cablu ori placa video.

| roberthuzmezan explică (pentru Dismally):

Nu cred ca e de la placa video. Ca am scos placa video și am conectat monitorul la portul VGA de la placa de baza și tot nimic. Oricum, am sa cumpăr un hdmi și o sa verific dacă merge asa

| Dismally a răspuns (pentru roberthuzmezan):

E posibil sa fie si cablul defect.

| ziftode a răspuns:

Pot sa fie mai multe
poate sa fie sursa (porneste dar nu mai face fata la putere, asa ca ventilatoarele pornesc, dar calculatorul nu, si nu se aude nimic)
poate sa fie undeva un scurt, o piesa arsa care face scurt
cablul sau placa video defecte, dar restul calculatorului nu, in general primesti un beep, destul de clar ca se plange ca nu are monitor sau placa video, insa si asta depinde si de pcspeaker (in care s-ar auzi beep-urile alea), daca il ai, e connectat, etc... unele placi de baza il au lipit pe placa de baza, altele nu, si trebuie sa ai difuzorul ala extern cu fir, altele il trec prin placa de sunet, etc.

deci te cam paste service-ul... sorry!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Acum ca am terminat imi mai vin in cap
poate sa fie memoria, din cauze de dilatare/contractie, cand e prea frig sau prea cald, memoria nu mai face contact cum trebuie si se comporta la fel ca si cum ai avea un scurt, chiar am avut "placerea" intr-o zi foarte calduroasa de vara sa merg la un client si efectiv sa, scot si sa pun la loc memoria in 5 calculatoare, si asa sa mearga... legile lui Murphy, DEH!

| GPA a răspuns:

Verifică prima dată cablul VGA de la monitor.
Scoți orice sursă de alimentare a pc-ului. Pe placa de bază găsești bateria CMOS și o scoți. Lângă baterie, lângă porturile Sata trebuie să găsești un jumper (pentru clear CMOS). Îl muți de pe poziția 1-2, pe 2-3 și înapoi pe 1-2. Când faci asta apeși continuu pe power ca să descarci componentele.
Dacă cablul este funcțional, conectezi la monitor și la placa video. Dacă nu trimite semnal, conectezi la placa de bază (placa de bază are conector VGA sau ar trebui să aibă). Vezi dacă merge pe placa de bază, grafica.

| roberthuzmezan explică (pentru GPA):

Dar e posibil sa fie cablul de vina? Și am un led rosu care sta aprins și scoate un sunet ascuțit foarte subtil, lângă el scrie standby