| Jokers666 a întrebat:

Am o problema cu un fisier gen cand vreau sa il dau paste imi zice ca fisierul e prea mare si eu de fapt am memorie pe hard disk.Cine ma poate ajuta primeste Funda!

Răspuns Câştigător
| esir01 a răspuns:

Verificat formatul hard diskului. In mare, sunt 2 posibilitati: FAT32 si NTFS. Daca este FAT32, chiar daca hard-ul are 100 GB, sa zicem, nu poti transfera fisiere mai mari de 4.7 GB (sau ceva de genu). Click dreapta pe hardul extern -> format -> format as NTSF. o sa pierzi tot ce ai pe hard daca nu e gol dar se rezolva problema cu copiatul fisierelor. La mine asa s-a rezolvat.

| Jokers666 explică (pentru esir01):

Da am deja Hardu pe formatul NTFS

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jokers666):

Fix ce zicea colegul, daca e NTFS, chiar nu vad de ce nu ar vrea...

| Jokers666 explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar asta ma intreb si eu gen eu am spatiu pe hard dar nu vrea sa imi copiie fisierul si nu stiu ca am formatul NTFS pe hard

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jokers666):

Pai stii sau nu stii? Important e sa ai NTFS pe ala extern pe care vrei sa copii, sper sa e clara treaba asta. Poate sa aiba niste erori si de aia sa nu te lase...

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dai click-dreapta pe fisier - Proprietati si vezi ce marime are.
Dai click-dreapta pe hard disk-ul extern - Proprietati si vezi cat spatiu liber are.
Daca pe hard disk nu este suficient spatiu, atunci trebuie sa eliberezi din continut: stergi suficiente fisiere incat sa se elibereze cel putin atat loc cat ai nevoie + 10-20%, dupa care poti copia fisierul.
Cel mai mult loc liber se face daca formatezi intregul hard disk extern, dar in acest caz se sterge tot continutul actual!

| Jokers666 explică (pentru Bula):

Da spatiu am pe hard disk doar toata chestia e ca am deja NTFS si tot nu merge si ma tem daca dau formatare pierd tot ce am pe hard

| Bula a răspuns (pentru Jokers666):

Daca ai windows de 32 biti, atunci chiar nu poti transfera fisiere mai mari de 4Gb.
Fisiere mai mari de 4Gb se pot manipula doar pe sisteme Windows XP in sus, care sunt de minim 64 biti!

| sierra1 a răspuns:

Fă "send to" sau prin drag-and-drop, poate așa te ascultă

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce fisier/marime, ce sistem de operare, de pe ce vrei sa il copii, cu ce vrei sa il copii... detalii, pls.

| Jokers666 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai un fisier la un joc de vreo 7gb si am sistem de operare Windows 10 si as vrea sa il copii pe un hark disk extern

| Jokers666 explică:

Va multumesc tuturor pentru tot ajutorul!