| Λndrei a întrebat:

Am o problema in legatura cu Windows XP.Inainte am avut Windows 7 si mergea super ok dar mi-a venit toana sa-mi bag Windows XP.Inaintea la Windows 7 am mai avut cateva tentative de instalare a unui XP dar care s-au rezultat cu acelasi rezultat: Merge GREU!
Nu inteleg care este problema, am incercat doua versiuni de Windows XP SP3 si tot degeaba, sunetul sacadeaza, se blocheaza si revine dupa 2-3 secunde ba chiar cursorul mouse-ului se trezeste dintr-o parte in alta mergand in reluare.
Iata cateva informatii despre PC-ul meu:
Pentium D 2.66 GHz Dual-Core;
nVidia GT 220 1GB;
2 GB RAM DDR2;
Placa de baza ASRock(model: 775i945GZ);
Daca pe sistemu' asta XP nu poate sa mearga lejer pai atunci...
Tin sa mentionez ca am mai avut XP pe PC dar nu imi aduc aminte sa fi mers asa.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Asta o fost tare cu formatarea BIOS-ului.Cred că habar nu are ce este BIOS.Păi întotdeuna când schimbi sistemele de operare este bine să formatezi hard discul integral, apoi în cazul Xp-ului să cauţi driverele pentru Xp la toate componentele hardware sau la poţi descărca cu driver genius(trial) dar asta daca ai un xp deja instalat şi apoi cu nlite să le integrezi în Kit,tot o dată eliminănd-ule pe cele implicite de windows, că sunt vechi şi numai se vor supra scrie cu cele ce le vei instala,apoi după instalare optimizează-l pron oprirea serviociilor ce rulează aiurea, programelor ce pornesc o dată cu Windows, defragemntează registrul, şi hard discul precum şi aceste reg tweack-uri săle instalezi, asta pentru un plus de viteză şi securitate, pe lângă descărcarea actualizărilor cu excepţia câtorva cum sunt:
inter=net explorer8
Micorsoft browser choice
Microsoft genuie(ia ghici de ce)
după toate astea ar trebui să mearga mai repejor windowsd-ul.La Windows 7 e invers; Cu cât e mai încărcat sistemul cu atât lucrează mai repede dar la xp e invers şi poate de aiai îţi rula greu, că nu l-ai optimizat
Succes.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Mi multe detalii găseşti în articolul de pe site-ul de la profilul meu/sisteme de operare/windows xp, acolo ai şi regtweak-urile în josul paginii la ataşamente

| Λndrei explică (pentru DeyCj):

Am formatat in metoda Quick doar o partitie(am doua, pe aia primara unde a fost instalat W7) cu NTFS si restul' cred ca sti ce urmeaza, o instalare normala.Am incercat cu TuneUP sa-l configurez la High Performance dar tot acelasi rezultat.
Acum o sa incerc sa formatez tot diskul dar nu stiu cum desii am o idee si anume sa formatez ambele partitii pe rand cu modul NTFS normal.Cu optinuea aceea care ti-o ofera Windows-ul cand il instalez. Sper ca merge ca daca nu trec iarasi pe Windows 7 dar imi placea XP pentru ca il faceam sa mearga asa cum imi place mie big grin

Oricum merci ca te-ai interesat, iti dau o funda!

| DeyCj a răspuns (pentru Λndrei):

Recomnad formatarea har discului complet în fat și apoi în Ntfs dar nu quic, asta pentru a distruge și recrea sectoarele de boot a ahrd disc-ului. Apoi șterge prtiția de NTFS și crează aprtițiile.Eu așa procedez când schimb complet sistemul de operare indiferent că a fost instalat pe el windows sau linux.Totodată este și cea mai eficientă metodă de devirusare a oricărui computer ce rulează Windows sau o fost atacat sau distrus mbr-ul.
încearcă așa și revomand să consulți și site-ul de la profil asta ca să fi sigur că va da rezultatele dorite. Oricum windows xp ar trebui să lucreze brici dacă ți-o mers windows 7.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Dacă tot vrei stabilitate și eficiență, mai ales dacă nu ești gamer sau amator de jocuri noi încearcă o distribuție de Linux.Recomand Ubuntu 10.04 LTS dacă ai conexiunede internet pe cablu sau dacă ai pe brodband(stik de la Vodafone(cum am eu pe laptop) sau Orange) ubuntu 11.04(nu mai are suport dar e funcțional și stabil) dar cu logare în ubuntu clasic sau buntu clasic no effects, că are suport până în 2013 are cea mai mare comunitate de useri și ai suport și în limba română.Vei remarca diferența mai ales la viteza de lucru,ușurința instalării aplicațiilor(altele decât cu cele cu care vine deja preinstalat),nu o să mai ai nevoie de drivere pentru orice hardware ce vrei să-l instalezi și este gratis, compatibil cu aplicațiile de Windows(suită office, yahoo messenger cu excepție că nu este suport pentru web cam nici pe pigdin nici pe emphaty, dar se poate rezolva dacă instalezi skype și prietenii își fac cont pe acesta, dacă nu vo, r în mod text) în rest nu vei avea probleme nici cu mentenanța, că nu mai este cazul nici cu virușii de windows că nu poate rula executabile.Succes și este alegerea ta, eu zic că merită măcar să îl încerci de pe un live cd sau de ce nu de pe un stik USB asta ca să ai viteză aproape maximă ca și de pe hard disk(dacă ai un sitik în calsa 8 sau 10 de transfer date nici nu va mai fi nevoie să îl instalezi pe HDD). Succes

8 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Recomandarea ar fi sa treci din nou la windows 7! Uite si un articol care sa te ajute sa intelegi de ce e mai ok asa! Succes!
http://laptopnews.ro/de-ce-microsoft-windows-7.html

| Flavyus07 a răspuns:

Pai incearca sa Formatezi Pc-ul complet adica strege absolut tot, sau formateaza BIOSUL.

| DeyCj a răspuns (pentru Flavyus07):

Am o întrebare: ştii ce este B.I.O.S? de îi recomanzi să îl formateze? Nu de alata dar dacă ştiai nu îi recomandai prostii

| Λndrei explică (pentru DeyCj):

O sa chem pe cineva sa ma ajute, nu cred ca o sa ma descurc asa bine la categoria "sterge si creaza partitii". Stiu sa fac asta cu Windows 7 insa XP cred ca ma depaseste.Probabil ca daca nu o sa reusesc cu XP raman pe Windows 7 pentru ca ce mai conteaza unu an pana imi iau laptop si n-o sa mai am probleme.
Am auzit pe multi ca pot sa formateze hardul din BIOS dar sincer eu n-am gasit nimic in BIOS-ul meu care sa aiba vreo legatura cu formatarea windowsului.
Merci mult oricum!