| Benassy02 a întrebat:

Salut, am o problema legata de ping, este enorm. Nu o pot rezolva nici de cum. In jocul Gta San Andreas Multiplayer am avut ping 3000+. Am sunat la cei de la Rds, si mi-au comunicat ca ei nu au de a face cu pingul meu, decat cu viteza de download si cel de upload. Nu pot juca niciun joc online. Nimic. Va rog sa ma ajutati, ma dispera problema asta de cateva zile. O poza cu dovada de ping : https://imgur.com/a/pq3SYP2. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Concluzia:
IP-ul 93.119.25.112 apartine lui "Teen Telecom SRL" din Bucuresti, Romania.
Pare un server mic, care nu face fata cererilor de comunicare, abia raspunde (o fi ceva calculator personal configurat ca server). Este accesat de multi in acelasi timp si "sufocat" de cereri.
De la serverul RDS sunt 3 incercari de accesare, dar serverul Teen Telecom raspunde abia la o secunda, poate si mai mult (request time out).

In acest caz nici nu este de mirare daca iti raspunde foarte incet acel server... tongue

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ping-ul (timpul de raspuns) la serverul accesat se compune din SUMA TUTUROR TIMPILOR de raspuns pe intregul traseu, incepand de la calculatorul tau pana la server. Pe acest traseu, segmentul deservit de RDS este doar o particica.

Este exact cum ar trebui sa mergi de la Bucuresti pana la varful Negoiu.
Degeaba sa mergi cu o masina de cursa care poate atinge viteza de 300Km/h, pe autostrada viteza va fi limitata la 120 Km/h, in localitati esti limitat la 60Km/h, iar la urcarea pe munte trebuie sa urci pe jos, unde poti avea 3-4Km/h in caz fericit.
La fel se intampla si pe internet: degeaba sa ai calculator ultra performant, viteza mare de la provider (RDS), daca serverul este unul departat, slab si este accesat de multi in acelasi timp.

Deschide linia de comanda (command prompt) si tasteaza:
TRACERT numele_serverului
urmat de (Enter).
de exemplu:
tracert ruby.netpriyhte.ro

In fereastra ti se va afisa fiecare segment a traseului parcurs de semnal de la tine pana la adresa serverului indicat, impreuna cu timpii de raspuns.
Astfel iti vei putea da seama si singur unde este problema. happy

| Benassy02 explică (pentru Bula):

Https://photos.app.goo.gl/sm9XFttiikc9R9ov8, din asta ce concluzie pot sa trag?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Benassy02):

Pana la DNS-ul RDS-ului ajunge in o secunda, totusi la serverul ala ajunge in 3 secunde. Mai e buba si pe traseu.
Off-topic: Vezi ca nu e 100% necesar sa urci pe Google Photo screenshotul, poti or pe imgur or dai pur si simplu linkul rezultatului, ex: http://www.speedtest.net/result/7520693734
Asta e viteza mea, ping 8, daca e incearca si NextGen.

| Bula a răspuns (pentru Benassy02):

Concluzia:
IP-ul 93.119.25.112 apartine lui "Teen Telecom SRL" din Bucuresti, Romania.
Pare un server mic, care nu face fata cererilor de comunicare, abia raspunde (o fi ceva calculator personal configurat ca server). Este accesat de multi in acelasi timp si "sufocat" de cereri.
De la serverul RDS sunt 3 incercari de accesare, dar serverul Teen Telecom raspunde abia la o secunda, poate si mai mult (request time out).

In acest caz nici nu este de mirare daca iti raspunde foarte incet acel server... tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din vina serverelor, nu a ta!
Incearca un test pe: www.speedtest.net/
Si spune-ne ping-ul!
(Desi din screenshot reiese clar ca e strict problema acelui server, nu a ta).

| Crsiti92134 a răspuns:

E problema de la 0 ping. Celor de la RDS si UPC nu le merge.Incearca cu VPN.