| MihaiDEDU11 a întrebat:

Am o problema mai mare! Mi-am cumparat acum 10 minute o pereche de casti cu microfon.Are 2 jack-uri.Cand am bagat jack-ul de sound in laptop, nu mergea.Nu stiu ce are.Pe cutia castilor scrie Windows 95/98/2000/XP & MAC OS.Vanzatoarea a spus ca daca castile nu merg, ca nu mi le mai primeste inapoi.Ce pot sa fac ca sa fie compatibile cu laptop-ul meu? Am un laptop ASUS cu windows 10.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pe laptop ai 2 mufe jack: unul pentru casti si unul pentru microfon.
Dai drumul la ceva muzica, care sa se auda in difuzoare.

Mufa de culoare verde ai castilor bagi la mufa verde de pe laptop. Recunosti care este aceea mufa si fara culoare, fiindca cand bagi mufa se vor opri difuzoarele laptop-ului, iar in casca trebuie sa se aude muzica.

Cealalta mufa (roz) este microfonul si trebuia sa bagi in cealalta gaura, alaturata.
Microfonul nu se va auzi, doar cand transmiti (vorbesti) pe o retea de comunicare (de exemplu "Skype") sau daca inregistrezi vocea.

| MihaiDEDU11 explică (pentru Bula):

La laptop am doar o mufa jack.

| Bula a răspuns (pentru MihaiDEDU11):

Inseamna ca ai mufa jack pentru casti cu microfon pentru TELEFOANE.
Ai nevoie de un adaptor cu un jack-tata 3.5mm cu 4 contacte si 2 mufe mama pentru castile tale.
https://www.emag.ro/....../D8DTWQBBM

3 răspunsuri:
| Alex_Danila_1999 a răspuns:

Esti sigur ca ai bagat in portul bun?
verifica si in windows poate ai ceva dezactivat