| luis12 a întrebat:

Salut.Am o problema nu-mi aduc aminte parola de la pc si am incercat sa o resetez cu o metoda de pe Youtube sa pun cmd in loc de sethc.exe file dar din cauza ca pc-ul e pe un domeniu aceasta metoda nu functioneaza, am incercat si cu hiren's boot cd dar can dau din boot menu sa booteze de pe cd imi ruleaza tot windows-ul.Ma puteti ajuta cum as putea sa schimb parola?

3 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Sethc funcționează.

Prima dată, introduci un CD bootabil sau stick bootabil cu oricare Windows de după Windows 7 inclusiv.
Dai restart la PC și apeși F8 până când apare opțiunea de boot de pe device "Selectezi CD corp sau USB storage". După ce bați cheia apare screen-ul de pregătire a kit-ului de instalare.
Prima etapă!

1.Imediat apeși Shift+F10 și se deschide CMD-ul.
2.Scrie "explorer" fără ghilimele.
3. Unde ai instalat Windows-ul, mergi pe Windows-System32 și cauți sethc.exe.
4.Copiezi calea din Adress.
5.Te întorci la CMD și vei scrie așa : copy (pastezi cu CTRL+v adresa pe care tocmai ai copiat-o) și pui în continuare \sethc.exe legat!
6. Scrie copy (calea CTRL+V) \cmd.exe "Legat!" lași un spațiu (CTRL+V)\sethc.exe

Restart la PC, apeși pe shift până se deschide CMD-ul și scrie net user.

Apoi scrie net user "user-ul tău" ""

Unde am pus "" vei lăsa așa pentru a dispărea parola.

| luis12 explică (pentru GPA):

Nu functioneaza... Am incercat si asta... Imi zice prima data ca user-ul a fost deezactivat dupa am activat user-ul dupa imi da eroare ca log-in pe acest user a fost blocat de pc. Contactati un andministrator

| GPA a răspuns (pentru luis12):

Până acum foloseam metoda asta când întâlneam asemenea probleme. Ești într-un domeniu, conectat la un server cu mai mulți useri?