| literallythesamebruh a întrebat:

Salut! Am o problemă un pic mai ciudată cu router -ul de la Digi. Atunci când mă aflu în camera în care este router-ul,telefonul se deconectează frecvent de la wi-fi,dar atunci când sunt în altă cameră, afară sau oriunde altundeva,nu am astfel de probleme. Și nu,nu este de la telefon, deoarece oricine s-a conectat la internetul meu a avut această problemă. Care ar putea fi cauza?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E din cauza obiectelor metalice din zona wi-fi.
Metalele nu numai ecraneaza, dar si reflecta undele radio. In aceste conditii pot aparea suprapuneri de unde care au amplitudine asemanatoare dar sunt defazate, iar receptoarele nu "inteleg" semnalul.
In aceste cazuri poate ajuta doar cautarea unor zone cu semnal "curat" sau mutarea obiectelor metalice in alta pozitie.

| Silent3025 a răspuns:

Incearca sa dai semnalul mai mic din router si vezi daca se mai deconecteaza! Eu aveam o problema cu routerul si cu o imprimanta Wireless, dupa ce am micsorat semnalul, totul a fost ok!

| sunt0anonima a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.