| anonim_4396 a întrebat:

Am o sursa de 280W. Pot sa adaug o placa video RX 550 4GB? Pe langa mai am un i5-3550 si 4GB RAM DDR3

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu prea.E cam slăbuţă sursa de alimentare.

Bula
| Bula a răspuns:

O "configuratie simpla", de baza, are consumul maxim 160W (placa de baza + procesor + memorie RAM).
La acest consum se mai adauga si restul componentelor: hard disk-urile si alte componente.
O placa video suplimentara mai consuma in plus 60-80W, deci se ajunge la limita sursei.
Insa, la o scurta depasire, se poate depasi limita de protectie al sursei si sistemul se deconecteaza de catre protectie.
In functie de limita protectiei (care depinde si de calitatea si precizia sursei), sistemul poate sa se deconecteze sau nu.

Regula de calcul este: suma consumului maxim a tuturor componentelor (conectate la sursa sistemului) se inmulteste cu 1.5. Acesta se ia ca putere minim-necesara pentru sursa folosita.
Evident, vorbim de surse de calitate, noi.

In cazul tau: puterea minima al sursei se recomanda a fi de 400-450W

| NLS a răspuns:

Nu, e prea putin. E nevoie de ~400 W pentru a nu risca sa arzi ceva. Chiar 450-500W pentru o rezerva, in caz ca mai schimbi o data placa video. (desi la asemenea procesor, nu prea ajuta sa o mai schimbi.)

Cel mai mult conteaza brandul si OEM-ul sursei, si pentru cazurile cand ai si placa video dedicata,
amperajul pe railul de 12V
(vezi in imaginea de mai jos ca ai nevoie de minim 17.5 A)

Sursa trebuie sa ofere si un surplus de putere (macar 20%), pentru cazurile de "peak"
(stres si respectiv consum maxim), consumul nu e mereu identic.

https://outervision.com/b/yzpuxO

uite mai sus dovada. Am pus un singur HDD, daca ai 2, mai adaugi inca 11W.
Deasemenea, am pus un numar minim de ventilatoare, intr-un sistem "sanatos", ar mai fi nevoie de inca unul de 120mm.

| PainTech a răspuns:

E prea putin 280W.
Recomandat ar fi ceva la 400W.
Cauta branduri de calitate cu eficienta mare, nu te zgarci la sursa, e foarte importanta.

"Minimum PSU Recommendation : 400 W"
https://www.amd.com/en/products/graphics/radeon-rx-550

| marinaru777 a răspuns:

De 15 ani se folosesc surse de 400w, aia nici pentru pentium 4 nu este.

| wexceptional a răspuns:

Sursa ta are putere prea mica nu as risca in locul tau ia ceva mai puternic

| Psksjns a răspuns:

E prea puțin 280w pentru să ai și o placă video dedicată, o sursă de 400w ar fi ok, poți citi această chestie la specificațiile de la placa video pe net. Sper că ți-am fost de ajutor