| RobertJ a întrebat:

Recent am trecut la o placa video GTX 1050 TI iar aceasta necesita o sursa de minim 300W. Eu am una de 280W, mai exact asta: Fujitsu S26113-E563-V50-01 280W Power Supply DPS-250AB-62 A. PC-ul merge super bine insa vreau sa ma asigur ca totul e OK si ca sursa nu se va arde. Voi ce spuneti, e ok sursa sau trebuie schimbata?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Sursa este de calitate, va ține. Nu ai specificat procesorul dar atât timp cât nu e vorba de un i5 K, i7 K sau AMD FX 6xxx, FX 8xxx, și nu ai făcut OC la procesor, sursa este suficientă.

3 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Sursa aia se p*sa pe majoritatea surselor de ~80 lei.
Iti recomand s-o schimbi peste un timp, in full load PC-ul tau trage minim 260w ( sursa ta trebuie sa aiba eficienta ~85% adica in realitate scoate 238w ).
Daca vrei o sursa sa te tina foarte mult timp, uita-te dupa Sirtec, Seasonic etc.

| Superior a răspuns:

Nu te lua dupa guri gresite! Ai nevoie de minim 400W ca un sistem cu 1050 TI sa functioneze cum trebuie! Poate acum nu sesizezi,dar pe viitor vei vedea ce se poate intampla. Au fost cazuri in care o placa video a fost solicitata prea mult, si s-a ars deoarece sursa oferea prea putina putere, altfel placa ardandu-se, sarind cateva legaturi de pe backplate, topirea unui ventilator si sudarea cablului de alimentare cu 6pini in port-ul placii video.

| RobertJ explică (pentru Superior):

Pai a mea nu necesita alimentare separata cu pini. Am uitat sa mentionez