| florin1979 a întrebat:

am placa video nvidia ge force 8400 gs. nu are cooler(ventilator de racire) ci un fel de gratar de metal. problema este ca se incalzeste cand ma joc cam la 75 de gradesad. am verificat asta si cu everest si cu speed fan. este mare temperatura? si daca da, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Bogdanux a răspuns:

Racirea placii video este pasiva, adica depinde de racirea pe care o ai in carcasa, ce are ea este doar radiatorul.

Temparatura este cam critica, mai bine ai cumpara un cooler separat.Arunca o privire aici si vezi care se potriveste pentru placa ta.

http://www.pcgarage.ro/coolere-placi-video/

De asemenea daca ai spatii si pentru ventilatoare, n-ar strica cateva! Recomand Arcting Cooling.

1 răspuns:
| hatze a răspuns:

Pai daca nu are cooler! poate are gauri pentru suruburii si iti puii un cooler! dar eu cred ca gratarul metalic nu e lipit bine pe placa video, gratarul raceste placa video! (nu te speria ca asa e si placa mea video>> si nu are nimic))) bafta! ast funda!