| EdiRadu123 a întrebat:

Am placa video poate fi pusa la orice calculator?
Am pus ochii de cateva zile pe una si as vrea sa o cumpar dar nu stiu daca se potriveste PC-ului.
Ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Te interesează să vezi dacă placa ta de bază are slot PCI-Express.

Acest slot e folosit în special pentru plăcile video.
Slabe șanse să ai placă de bază cu slot AGP (tehnologie veche de mai bine de 10 ani).

Ar trebui să funcționeze, în cel mai rău caz, dacă cumperi o placă video extrem de performantă, aceasta să nu poată fi folosită la capacitatea ei maximă din cauza versiunii de PCI-E a plăcii de bază, dar asta se poate întâmplă și din cauza procesorului prea slab.

| EdiRadu123 explică (pentru SilviaDulcik):

M-am uitat la informatiile despre pc si am aflat ca PCi-Express e ceea ce am nevoie pentru Placa Video, Am PCI-Express 2.0 dar nu cred ca e problema pentru ca asa imi arata si la informatiile pentru Placa Video, Multumesc din suflet pentru ajutor.

| denisTiky a răspuns:

Nu stiu exact unde insa este un fel de "cod" si daca acel cod corespunde cu placa ta de baza atunci poti sa o cumperi linistit. Sunt tutoriale pe ytb si pe forumuri daca vr sa te uiti. Insa mai bine mi-ai spune ce placa de baza ai si ce placa video ai. (Absolut totul despre ele). Sper ca te-am ajutat! (=