| CatalinPorumb a întrebat:

Salut, am primit update-ul pentru windows 10 "creators update", iar de atunci am in task manager peste 150 de procese si eu normal aveam undeva la 60-80, acum am 88 de procese doar de svchost.exe. Stie cineva cum as putea sa repar sau care este cauza?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Svchost se ocupa cu comunicare pe internet.
Daca ai peste 80 ori pornite, atunci cred ca-ti functioneaza o serie de malware-uri si posibili virusi pe calculatorul tau, care comunica mai mult pe internet decat tu.

| CatalinPorumb explică (pentru Bula):

Mersi pentru raspuns, am rezolvat happy

3 răspunsuri:
| Bula a răspuns (pentru DavidoffUser):

Da, aici ai dreptate, insa eu ma refeream la actiunea malware care incearca sa se foloseasca de o serie de resurse pentru a ocoli protectiile sistemului, ca sa comunice necontrolat prin internet anumite informatii. Acest mod de stracurare prin sisteme este tipic unor malware-uri de spionaj, care sunt in stare sa ocoleasca si drepturile de acces din sistem, cautand vulnerabilitati. Utilizatorii necunpscatori "simt" eventual doar incetinirea sistemului, putini sunt care analizeaza procesele aflate in rulare.