| sergiu_9343 a întrebat:

Am pus Ubuntu 14.04 pe un calculator cu procesor Intel Celeron 2. 26GHz, placa video Nvidia GeForce FX5200, memorie ram 1256 Mb si se misca foarte greu. E posibil sa il fi instalat gresit sau trebuie sa in cerc o versiune anterioara?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Incearca o versiune LTS anterioara.
2. Cum l-ai instalat?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca un ubuntu mai mic. Fa un cd live cu el, adica un cd sau stick bootabil care iti va rula la pornirea pc-ului fara sa-l instalezi. Dupa o perioada de proba, daca iti place il poti instala dar merge foarte bine si asa, de pe cd live.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

PS.Daca esti gamer,nu te astepta sa joci prea multe jocuri pe ubuntu, doar din acelea cu baloane.laughing Este foarte dificl, si cu instalarile de programe, dar daca iti place, te inveti.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Ai gresit ceva la instalare, repeta operatiunile. Cauta un tutorial pe net inainte sa instalezi.