| QuestionFFS a întrebat:

Salut, am reinstalat os-ul si am sters partitia de 125 MB (cred ca ar fi cauza problemei) system recovery si de asemenea folderul care se creaza automat windows old. Boon, acum imi cere insert boot disk sau ceva de genu. Nu este de la hdd ca l-am scos si l-am pus iar dar poate sa fie ars... S-ar putea sa fie de la faptul ca nu-mi recunoaste os-ul si aici va intreb, daca fac rost de un os nou, cum fac sa il instalez, prin bios? Habar nu am si de aceea va cer niste explicatii amanuntite pentru ca dau funda f repede!

3 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Daca ai sters windows.old manual ai dat peste cap sistemul si trebuie reinstalat. Instalare prin bios?! Prietenas, iei un cd cu windows, il bagi in unitate si pornesti pc, si o sa iti apara sa booteze de pe dvd. Apesi enter si faci install din nou, cum se instaleaza windowsul pe un pc freedos.

| Zaygon a răspuns:

Pai seteaza sa booteze prima data de pe dvd.

| QuestionFFS explică:

Am uitat sa precizez ca am un laptop si ca de cate ori bag un cd cu un os sa il instalez, nu se intampla nimic, eroarea apare prima.De aceea am si precizat bios-ul si v-am intrebat daca pot face ceva sa il citeasca umbland mai intai PRIN BIOS, nu stiu, poate sa setez ceva ca dispozitiv primar? Eh? Astept raspunsuri mai concrete.