| Singe a întrebat:

Salut, am schimbat frecvența la rami din bios din 400 la cât erau ei normali la 800, am un dq35jo, gt 730 2 gb ddr5 64 bits v2.0, c2D e7600, am încercat orice, clear cmos, clear bios să scot ramii că mi s-au ars 2 plăcute că bipăia când aveam unele plăcuțe am conectat vga-ul la integrată din mb(motherboard), acum se deschide pc-ul dar nu apare nimic și după 5-10 secunde se știnge... Să iau o placă de bază nouă? Am schimbat procesorul și nimic tot lfl era.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se deschide dar nu apare nimic? Vezi placa video, tot legat de ea, mufele. Faci niste beep-uri macar?

| Singe explică (pentru anonim_4396):

De obicei când deschideam calculatorul și era funcțional nu făcea nici un beep nu afișa placa video doar placa de bază cu f2 to enter bios, etc și mergea. Acum după ce am făcut setările alea în bios când am deschis prima oară după setări a început să bipăie nooo n-stop și să nu afișeze nimic, am scos ramii și am testat pe fiecare, s-a ars o plăcuță din 3 după care am încercat să dau clear cmos și clear bios am curățat totul de praf, toate sunt montate perfect, am testat să văd dacă e de la procesor că mai aveam un Celeron 430 vechi și am decis să îl pun, după ce l-am pus a început să bipăie și după am mai scos un modul de ram și a încetat după, acum nu știu ce să fac am rămas cu 2 gb din 4, placa de bază cred că e de vina sursa dacă era cred că nici nu se mai aprindea. O să mă duc la un specialist

| anonim_4396 a răspuns (pentru Singe):

Beep-urile incotinuu sunt pentru RAM, sau chiar si alte componente cum ar fi placa video.
S-ar putea sa fie placa de baza, adica ti-a ars rami totusi.Incerca cu una mai veche.Nu am ce sfaturi sa iti prea mai dau, adica...incerca sa intri in installerul la windows, apare ceva?

| Singe explică (pentru anonim_4396):

Man, pur și simplu nu apare nimic, black screen total nici în bios nu pot să intru, beep-urile au încetat după ce am scos unele plăcuțe de ram. Am niște plăci de baza mai vechi dar au pinii îndoiți

| anonim_4396 a răspuns (pentru Singe):

Vezi placa video daca e in regula, bag-o iar, si cablul la fel.Vezi in Bios da-i un reset.

| Singe explică (pentru anonim_4396):

Man ce nu înțelegi că nu îmi apare nici măcar bios-ul dacă încerc să îl accesez el doar se deschide și nu afișează nimic.
Placa video e ok, totul e ok conectat dar pur și simplu nu apare nimic, tu te referi să scot junperul și bateria de la mb?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Singe):

Eu am inteles ca iti intra in bios si apoi se vede negru.Atunci placa de baza clar.Asculta pe DavidofffUser, nu are rost sa repet si eu.

| Singe explică (pentru anonim_4396):

Nu fraților nu apare nimic nici bios-ul nici nimic acum și e tot conectat cum trebuie

| DavidoffUser a răspuns:

1)scoate tot lasand doar procesorul si vezi daca se aprind ceva leduri sau scoate vreun sunet
2)baga rami, la fel
3)baga placa video, vezi ce face
4)baga si hardul
Continui pana rezolvi si vezi ce beep-uri scoate si cauti pe net.
Beep lung, 2 -3 beepuri consecutive etc. Sunt o gramada pe care le cauti pe net si vezi fiecare in parte ce inseamna.
Daca tu zici ca iti intra in bios, dar nu vezi nimic, e dus softul din placa de baza si chipul unde e stocat biosul si nu mai poti face nimic decat sa cumperi alta.