| EVO1594 a întrebat:

Salut.Am si eu o imprimanta, s-a înfundat si voiam sa stiu daca se poate curăța cu spirt? Sau trebuie neaparat cu solutie pentru imprimante?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este imprimanta cu cerneala, atunci cartusul uscat se poate "inmuia", bagand varful (capul de scriere) intr-o farfurioara sau capac de borcan, in care punem cca. 1mm apa sau spirt.
Dupa 1-2 minute de dizolvare (cand apa sau spirtul sanitar se coloreaza), tamponam usor varful cu servetel de bucatarie, dupa care punem cartusul in imprimanta si pornim tiparirea unei pagini de test.
Daca dupa 2-3 pagini de test cartusul inca nu functioneaza cum trebuie, atunci il mai punem in apa /spirt, repetand intreaga procedura.

Trebuie sa avem grija sa avem toner in cartus!

Daca nicicum nu porneste cerneala, atunci ramane doar sa-l schimbam.

Pentru a nu se usca, in caz de nefolosire, este indicat sa tiparim ceva saptamanal (o pagina de test).
Daca pauza va fi maimare, atunci sa lipim cu scotch o bucata de hartie peste capul de scriere, pentru a nu ajunge aerul la cerneala, sa nu se usuce.

| EVO1594 explică (pentru Bula):

Este un Canon g2400 este posibil sa fie furtunasele?

| Bula a răspuns (pentru EVO1594):

Nu pot sa-ti depanez de aici, ar trebui s-o vad.
Daca nu dai de problema, incearca s-o duci la un specialist /service.

| sierra1 a răspuns:

Nu cumva se infundă duzele CARTUSULUI?

| Bizon95 a răspuns:

Evident ca NU
nu am auzit niciodata de imprimante infundate, ci doar de cartus de imprimanta infundat, si nici de solutie pentru... CARTUSE (nu imprimanta), doar de schimbat de cartus

de aia NU am luat niciodata o imprimanta cu cerneala, tind sa nu o folosesc cu lunile si apoi se usuca/infunda si dau mai multi bani pe cartuse decat pe imprimanta