| AndreiAndrei1999 a întrebat:

Am si eu o intrebare despre Reinstalat Windows.
Deci am un Windows 7, si de fiecare data cand mi se strica sau ceva trebuie sa chem pe cineva sa mi-l reinstaleze. Pentru ca nu ma pricep cu Driverele... Ca am auzit ca trebuie, dupa ce ai instalat windowsu, sa iti bagi fiecare driver...
Dar eu stiam ca la windows 8 nu mai trebuie driver si am inteles ca instalezi doar windowsu si dupa programele, jocurile etc.
E adevarat ca la windows 8 sunt se instaleaza direct driverele?
DAU FUNDA!

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu. Se instalează doar placa audio şi rar placa de reţea. Iar driverul audio de la WIndows oricum e mai prost ca ăla venit cu PC-ul. Dar instaleazăţi-le singură. Nu e mare filosofie. E ca şi cum ai instala orice altceva.

| gelu1970 a răspuns:

Toate sistemele operative Microsoft dupa instalare, au nevoie de controlatorii sau drivere cum le numim, specifice configuratiei calculatorului.
in concret, daca nu esti dispus sa cauti fiecare driver in parte, sunt programe de plata sau free care iti cauta automat si iti descarca driverele lipsa sau vechi. eu folosesc de multe ori Driver Genius, insa e de plata.
dintre cele free poti folosi Slim Drivers.
il gasesti in pagina fabricantului:
https://www.slimwareutilities.com/slimdrivers.php
bafta.

| DejaVuDoc a răspuns:

Nu, cel putin la mine nu se instaleaza si am avut 8.1, dar am revenit la 7. Si de ce nu incerci sa instalezi driverele de unul singur? Nu este greu happy
Instalezi driver-ul de la placa video (CD-ul primit odata cu, cutia placii)
Instalezi driver-ul de la placa de retea, placa audio etc. (in cutia de la placa de baza) si dupa ce le-ai instalat pe acestea descarci programele necesare oricarui calculator: framework, visual c++, directX, office etc. happy Ai PC cumpart direct de la un furnizor sau este facut pe piese?

| AdyP20 a răspuns:

Ai nevoie de drivere pentru toate windowsurile care exista la momentul de fata.

| Paul199313 a răspuns:

Foloseste drive pack solution! e un program de 8, 6gb! are orice driver pentru orice! il instalezi in pc dai cautare si iti gaseste orice driver lipsa si ii dai instalare! mai simplu de atat nu exista altceva!

| Cine_Oare_1997 a răspuns:

Daca iti e lene sa cauti driverele pe net etc poti sa ii dai auto-update la windows( intri in start=>all programs=> windows update) si instaleaza singur tot ce ai nevoie