| CristianTheBest a întrebat:

AM si eu o intrebare. Intai va explic. Dupa vine de la sine. Eu cand istalez ceva mi se instaleaza automat in partitia C (acolo am Program files) doar ca eu vreau cumva sa mut Program Files in D deoarece acea partitie o am destinata pentru orice alteceva ce nu tine de windows. Vreau ca partitia C sa ramana doar pentru Windows. Cum fac?

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu muti nimic in D. Program Files tine de Windows. Poti proceda asa. Te duci in D si creezi un director pe care-l denumesti Program Files (clik dreapta-New-Folder).
Dezinstalezi toate aplicatiile, jocurile pe care le-ai instalat in C (program files) si la instalare alegi calea de instalare a aplicatiei (jocului respectiv) in D:\Program Files. Sa fii atent ca la instalare trebuie sa ai ceva de genu:
D:\Program Files\Nume aplicatie(joc). La unele aplicatii (jocuri), cand schimbi locatia de instalare nu mai apare Nume" si atunci trebuie sa-l scrii tu manual.
este ceva de genu (D:\Program Files\).

| RaduTN a răspuns:

Nu se instalează nimic singur. Uită-te atent la instalare și o să vezi că ai de ales unde să se instaleze. Cel puțin programele care se respectă au această opțiune.

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Nu ai cum sa muti tot ce ai instalat si ai pus in C pentru ca programele respective nu vor mai fi functionale. Trebuie sa le dezinstalezi si la urmatoarea instalare fii mai atent ca iti va cere calea de directoare - destinatia- unde sa salvezi totul. Alege acolo local disk D si asta e.
Sper ca am ajutat.

| CristianTheBest explică (pentru AnonimaOk):

DA... aproape la 50% din ele iti cere. La restul nu. Se salveaza singure in Program Files.

| KodrutZ a răspuns (pentru CristianTheBest):

Nu exista asa ceva, doar ca dai tu install de capul lui si nu selectezi Custom. In alta ordine de idei, Program Files se poate muta pe alta partitie.
1. Muti Program Files de pe C: pe X:
2. In command prompt bagi frumos comanda de mai jos -
mklink /J "C:\Program Files" "X:\Program Files"
Cu tot cu ghilimele, in loc de X: drive-ul pe care ai tu chef sa muti, desigur.