| Ionuț20022 a întrebat:

Salut,am și eu o întrebare:merge sa pun o placa video ddr5 pe ddr3 adică suportul, ramii îi am ddr3!
Mulțumesc

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nici o treabă sula cu prefectura... Placa video are GDDR5 și nu are nici o legătură cu ce DDR ai tu în sistem. Aia e memoria locală a plăcii video și are legătură doar cu procesorul grafic de pe ea, nu are nici o problemă cu memoria pe care o ai în sistem.

| flixbuster a răspuns:

Nu este nici o probleme daca memoria placii video este DDR5 iar memoria de pe placa de baza este DDR3.

| Ionuț20022 explică (pentru flixbuster):

Am inteles, deci merge sa pun placa vorba de GeForce GT 1030 cred că e buna

| octav005 a răspuns:

Da merge sigur

| IMihaitza a răspuns:

Nu are legatura slotul de la ram cu placa video ( vezi sa se potriveasca slotu pci-EX cuplaca video ) aceasta inseamna slotul placii video

| Ionuț20022 explică (pentru IMihaitza):

Da acolo scrie că accepta orice placa video pci-ex

| bogdan324 a răspuns:

Poti pune orice placa video, de la gt 210 pana la titan x, nu are treaba placa video cu memoria ramilor, acum depinde ce procesor ai ca daca pui o placa video prea puternica o sa te limiteze procesorul si o sa ai putine fps-uri

| Ionuț20022 explică (pentru bogdan324):

Am un Intel Quad core Xeon E5440 știu procesorul este pentru servere dar este decent o perioadă o să-l tin