| an0n1m346 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori!
Deci la noi la liceu, notele se pun pe un catalog electronic numit adservio (adservio.ro).
Fiecare profesor introduce un stick in acest adservio(un fel de calculator) si se logheaza cu numele si parola la care are acces sa puna note/absente etc la materia respectiva.
Eu si colegii mei de clasa am aflat parola profesorului de informatica, si ne putem loga punand/modificand note/absente etc (e greu sa isi sea seama pentru ca este cam in varsta si prostut)
Intrebarea mea este ca daca se va afla ca s-au modificat note etc. putem fi prinsi intr-un fel? Adica ne poate gasi dupa ip de unde s-a modificat etc? (merge si dupa telefon sa intrii sa modifici)
Va rog sa raspundeti doar daca stiti!
Multumesc

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand daca spui ca foloseste un stick nu vei reusi sa te conectezi fara sa fii in posesia stick ului care este un token ce contine o semnatura pentru a face legatura intre client si server.

si in mod sigur exista loguri cu ce ip s au logat, cand si ce operatiuni au facut.

| Danzell a răspuns:

Oh god. sa stii ca nu o sa va ajute cu nimic. bacu tot o sa-l picati.
si da se poate vedea: data, ora, ip-ul, ce s-a modificat, de pe ce se intra.
teoretic programul nu ar trebui sa functioneze decat prin programul intern (in cazul vostru stick) deci e foarte usor sa se vada nereguli.

programele care ruleaza pe platforme online, au un data log local in cazul vostru data log-ul liceului.

sa stii ca falsul sau frauda sunt ilegale. nu cred ca v-ar sta bine in cazier cand o sa vreti sa va angajati.

| an0n1m346 explică (pentru Danzell):

Vina este a celor de la adservio pentru ca nu sunt protejati cum trebuie.Na gandeam ca daca ma duc la o sala de net ..nu prea are cum sa vada cine a modificat.

| Danzell a răspuns (pentru an0n1m346):

Nu nu. vina e a voastra. pentru ca nu aveti drepturile de a accesa programul din interfata profesorului.

Faptul ca voi ati reusit sa furati parola este din neglijenta profesorului, dar vina tot a voastra este in principal, pentru ca puteati sau nu sa intrati in program fara acordul necesar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ilegal. Daca se observa modifivarile, se anuleaza tot si in cel mai rau caz in trei patru zile va asculta pe toti sa va puna din notele. Riscati.

| iulianiasi a răspuns:

Va recamand sa nu faceti asta ca puteti fi exmatriculati.

| bibistrocelcrocobazdugat a răspuns:

Normal ca se poate.