| SefuTauMereu a întrebat:

Salut,am si eu o mica problema, adica am un windows vista home premium sp1 32 bit, si are urmatoarea problema : cand pornesc pc.ul dau f8 si selectez sa imi boot-eze de pe dvd,porneste instalarea si toate alea dupa care se da restart la pc cum e normal ca sa continue instalarea,doar ca dupa ce se da restartul imi apare bootmgr is missing, cum fac sa nu-mi mai apara si sa se instaleze windowsul?

3 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Inainte de a instala sistemul de operare trebuie sa scoti reteaua, sa fie scoasa 20 de min bateria de la bios si memoriile. Dupa ce le-ai montat poti incepe instalarea. Verifica in bios sa vezi daca iti vede hardul si dvd-ul, daca sunt master si slave. Trebuie sa treci ora si data in bios, ti le cere computerul. Cel mai bine iei de pe net Hirens Boot Cd, imaginea o treci pe un cd, restart computer, rescrie mbr-ul de la hard disk.
http://www.hirensbootcd.org/hbcd-v120/
Tot pe cd o sa gasesti si diferite softuri pentru formatare hard. Dupa aceste estape ar trebui sa poti instala sistemul de operare. Conditia esentiala este sa nu ai bad-uri pe hard disk.
https://neosmart.net/wiki/recovering-windows-bootloader/
Bafta!

| SefuTauMereu explică (pentru valentin75):

E prea mult de munca facand ce mi-ai zis tu acolo, mai am de adaugat ca windows-ul e facut de mine, are 3 GB si e perfect functional, singura problema e aia cu bootmgr, eu mai am windows-ul in laptop si pot sa-l modific si sa-l pun din nou cu nero pe dvd, m-ai putea ajuta cu un fisier de bootmgr? si sa-mi spui si unde sa-l pun in windows, dau funda.

| YoBuDy a răspuns:

Incearca alt CD/DVD de Windows Vista