| Alcaelo a întrebat:

De fiecare data cad dau restart la windows de cele mai multe ori nu porneste normal.
Dupa ce arata chestiilea alea cu F2 si F12 pentru boot-are ar trebui sa apara cum se incarca windowsul...ei la mine cateodata intervine un fel de eroare.
Si nu pot sa fac nimic sa pornesc windowsul.Trebuie sa ii dau mai multe restaruri pana porneste.

http://postimg.org/image/jfwvmz4rv/

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand mai reusesti sa intri, salveaza pozele si documentele si apoi reinstaleza windowsul.

| Alcaelo explică (pentru anonim_4396):

Nu m-ai inteles.Pot intra in windows oricand...doar ca uneori cand aprind pc imi aparea eroarea asta.
Dupa cateva restarturi intra in windows.
Si nu e de la windows ca problema presista pe durata a 3 windowsuri diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M inteles, e vorba sa intri in bios. Iata ce am gasit, e bine de stiut. Ce mesajul Ieșirea PXE Boot ROM înseamnă?

Mesajul Ieșirea PXE Boot ROM, atunci când începe un sistem, înseamnă că sistemul a încercat să încarce un sistem de operare de pe cardul de rețea, mai degrabă decât de pe hard disk. Atunci când se întâmplă acest lucru, este necesar pentru a verifica ordinea de pornire stabilit la sistemul de bază Input Output (BIOS), pagini de configurare.

SIMPTOME

Mesajul arată la scurt timp după logo-ul Acer. Modul de redactare a mesajului nu este literal. Acesta poate fi diferit pentru fiecare model, în funcție de adaptorul de rețea instalat.

SOLUȚIE

Reporniți sistemul. De îndată ce apare primul ecran logo-ul, apăsați imediat tasta F2, sau tasta DEL dacă aveți un birou, pentru a intra în BIOS.
Utilizați tastele săgeți pentru a naviga Boot sau caracteristici avansate de BIOS.
Consultați instrucțiunile de pe ecran pentru a seta primul dispozitiv de ide0, Hard Disk sau SATA0.
Apăsați tasta F10 pentru a salva schimbările și reporniți sistemul.