| ilussion a întrebat:

Salut am si eu o mica problema cu monitorul este un model de Samsung syncmaster 720n mai vechi am o mica problema la el, deschid calculatoru si dupa 5-6 ore se inchide monitoru de nebun timp de 5-10 miunte si nu prea am ce sa ii fac de la cablu nu este de la priza nu este. Se intuneca imaginea si revine...

Daca se poate o rezolavre + ma gandeam sa nu fie de la driveru de monitor. daca imi poate da cineva un link cu driver bun ii raman dator!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

La LCD-uri apare frecvent un defect al invertoarelor. Asta e una din manifestari. Desi ma insel ca la tine este asta. Chestia asta o face regulat, constant dupa 5-6 ore, sau e aleatoare? O face si dupa 1 ora si dupa 3 si dupa 5? Nu cumva o face atunci cand nu lucrezi pe calculator o perioada mai lunga?

| ilussion explică (pentru K0sti):

O face cand ii vine lui chefu nu numai dupa 5-6 ore. si nu prea stiu ce sa ii fac

| K0sti a răspuns (pentru ilussion):

E posibil sa mai fie condensatorii electrolitici din sursa. Sau unul din ei. Eu am gasit multi umflati si cursi de-a lungul timpului, la multe modele de monitoare. Asta este iarasi un defect destul de comun. Din pacate sunt de proasta calitate. Teoretic trebuie sa te duci cu el la un service. E posibil sa se poata face, posibil nu. Trebuie vazut.

| ilussion explică (pentru K0sti):

Mersi pentru ajutor, problema este ca nu cred ca e de la condensatori ca eu schimb condensatorii la un an jumate asa chiar daca sunt umflati chiar daca nu sunt. happy oricum mersi pentru raspuns!

| K0sti a răspuns (pentru ilussion):

E na, ma dadusi gata. laughing Deci tu schimbi condensatorii profilactic. E de apreciat, bravo.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dă-i o bere că poate își revine
....Glumeam desigur
depinde de ce monitor e; CRT sau LCD

| RenzoRomano a răspuns:

Cat dai pe un monitor de 17" cu tub?