| DeathBat6661 a întrebat:

Buna dimineata. Am si eu o mica problema. De o saptamana am calculatoru stricat. Cand deschid monitoru,sigla Acer se vede intunecat si dupa negru. Cand inchid monitoru si dupa il redeschid din butonu sau,mi se vede imaginea intunecata, cam 5 secunde si dupa se face negru. Ce poate fi? Monitoru sau unitatea? Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Probabil placa video s-a cam dus.
O poti inlocui, ori te poti duce cu unitatea la cineva care se pricepe, el va stii sigur.
Totusi, de siguranta, mai impinge bine cablurile de la monitor.

| Si_Atat_Sel_1996 a răspuns:

Ti so supraincalzit placa video si daca te intreb daca ai curatat cooleru de la placa video o sa ma intrebi ce e ala.

incearca sa cureti cooleru de la placa video daca nu merge nici asa atuncea scoate placa video cumpara alta la 2-3 mill si cred ca va merge

| flavian29 a răspuns (pentru Si_Atat_Sel_1996):

Daca era de la cooler nu se intampla imediat ce deschizi calculatorul! oricum cel mai sigur e dusa placa.sad

| Si_Atat_Sel_1996 a răspuns:

Flavian nu stiu cat te pricepi tu la calculatoare dar eu asta stiu
cand un cooler nu functioneaza calculatorul merge 1-2 minute si da restart pentru a pornii cooleru (sau faza asta e doar la coolerul de la procesor nu stiu... o fii poate de la asta.) totusi incearca sa scoti carcasa si sa stergi coolerele.

| flavian29 a răspuns:

Incearca sa probezi cu un alt monitor! daca nu e de la placa video! oricum in cele mai multe cazuri este placa video! nu te ingrijora nu costa mult una noua (bine acu depinde si de pretentii)! succes