| PepsyTwyst a întrebat:

Salut, am si eu o problema. Am o memorie de RAM de 8gb ( ADATA, 1600MHz, CL11 ) si am mai facut rost de una de 4gb ( Kingson, 1600MHz, CL11) si daca vreau sa o pun pe ce-a de 4gb nu le inregistreaza pe aman2 simultan? dupa cateva restarturi au intrat toti 12gb dar imi dadea errori si cand umblam prin Chrome mi se inchidea. Ce ar avea? or fi ceva setari din bios de facut?

6 răspunsuri:
| iwefgOficiall a răspuns:

Daca lasi amandoua placute de ram acolo an sloturi o sa se strice slotul de ram adica o sa se strice ceva din placa de baza trebuie sa cumperi una la fel ca aceea de 8 gb.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa le montezi pe sloturile de aceeasi culoare ca sa functioneze in "dual channel".

| Dragosdoar a răspuns:

Nu ar trebui sa existe vreo legatura, mai intreaba pe forumuri specializate in asa ceva

| JackR a răspuns (pentru anonimg):

Un modul de 8GB si unul de 4GB nu vor functiona niciodata in modul "dual channel". Exista un mod de lucru numit "Flex Mode", care permitea "imperecherea" modulelor de capacitati diferite, dar era suportat numai de un numar limitat de chipset-uri, si asta se intampla acum 10 ani.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa alegi memoria ram dupa recomandarile producatorului placii de baza. Recomandarile acestea se gasesc pe site-ul producatorului placii de baza.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu te lua dupa toti prostii ca se strica, nu are nimic, si daca pui o placuta cu 16 gb si una cu 1 gb tot nimic nu are. numa ca nah nestiutorii. vezi sa fie de acelasi channel adica dual sau etc