| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu calculatorul de fapt cu monitorul. Deci ieri seara cand am aprins calculatorul nu se mai aprindea si monitorul adica ramanea negru.
Azi cand l-am aprins din nou tot asa ramane monitorul stins... chestia este ca unitatea merge perfect! Am intrebat si un prieten si mi-a spus ca si el a patit si m-a sfatuit sa las cam 2 ore calculatorul fara curent(fara alimentatie) si ca o sa isi revina. Am urmat sfatul lui si nimic!
Poate aveti voi alte idei happy

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Ar fi bine de stiut daca monitorul mai functioneaza! Poti sa-l opresti, sa scoti conectorul din placa video a calculatorului si sa-l pornesti singur. Trebuie sa apara ceva pe ecran, sigla producatorului sau... ceva. Daca nu apare nimic, si totusi ledul de power e aprins, e posibil sa fie monitorul de vina. Verifica. Incearca sa scoti monitorul din priza, apasa butonul de pornire si apoi baga-l din nou in priza. Succes!

2 răspunsuri:
| titi a răspuns:

Pot aparea blocaje ale placii video, si sunt unele care tin 2-3 zile.Se rezolva scotand placa video din slot si punand-o inapoi dupa 10 minute. Daca ai video integrat(nu ai placa video separata) e mai problematic, s-ar putea sa trebuiasca sa-ti cumperi una separata.

| Sandilau a răspuns:

Este important de stiut daca monitorul reda acel mesaj de genul "No signal imput or cable disconnected". Daca da atunci problema ar putea fi ori de la placa video ori de la alimentarea calculatorului cu curent ( aceasta nemaiavand sufiecta putere ) ori de la mufa monitorului care face legatura cu placa video. Daca nu atunci cu siguranta defectiunea apartine monitorului. Bafta