| laure1 a întrebat:

Am si eu o problema cu laptopul, de cateva zile cand vreau sa il aprind trebuie sa stau 4-5 minute in start startup de la windows7(http://37.media.tumblr.com/......1_1280.gif ) apoi porneste normal dar merge un pic cam greu. Memorie e libera, CPU sta cam la 20 % iar Ram-ul la 70 %. I-am schimbat si windows-ul azi si tot la fel face. Ce pot sa ii fac? Dau funda celui care imi da o solutie buna!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Să foloești un sistem de operare/platformă Microsoft conformă cu hardware-ul ce îl ai.Cam asta ar trebui să faci.
De exemplu, de ce crezi tu că ai ram-ul 70%? Că e suficient pentru a rula Windows 7? Nici pe departe.Deci ai un laptop dimensionat pentru a lucra cu XP sau cu sisteme non Microsoft.Deci dacă vrei să nu îți forțezi hardware-ul lasă-te de Windows 7, sau fă upgrade la RAM, dar și asta depinde dacă se mai poate.Succes

| laure1 explică (pentru DeyCj):

Am avut si win 8 pe el si mergea bine! cat despre ram e de 2gb. laptop-ul este msi cr630 si ar mai avea un slot liber. Ce imi recomanzi sa fac?

| HueyFreeman a răspuns (pentru laure1):

Win8 este mult mai bine optimizat decat 7. Iti instalezi Vista sau XP.

| DeyCj a răspuns (pentru laure1):

Probabil ca ai instalat, așa cum am zis un sistem/platform de calcul neconformă.
Cele mai des întâlnite idioțenii sunt instalarare de Windows 7 pe hardware de Xp sau Linux
Altă idioțenie este instalarea de Windows 7 Ultimate pe 64 de biți pe un cpu dual core și 2 gb ram.Greșit iar
Altă prostioară este instalarea și utilizarea de copii furate ilegal de pe fileliste sau torenze.Aceste copii ilegale de Windows sunt softuri contrafăcute ce distrug hardware-ul(pe scurt, că de ar fi să scriu aș scrie un articol)
Ca remediu.
Dacă știi că ai un dual core și un 2 Gb ram și vrei neapărat platformă Microsoft(crezând eroanat că sistemele Linux sunt greu de utilizat, că de gaming pe așa ceva pică instant) folosește o copie legitimă de Windows 7, oricare în afaă de Ultimate(care e doar o mizerie comercială), Enterprise(dedicată producției soft), sau cele pe 64 de biți.
Cel mai ok și conform ar fi Home premium-ul, care ți-l recomand.
Windows 8. Dacă crezi că un boot greoi, aplicații ce se deschid lent, etc este ceva normal atunci înseamnă că windows 8 a lucrat(prost da a lucrat) pe hardware-ul tău.
PS
Sisteme Linux sunt câte vrei. Exclud din listă mizeriile comerciale ca Ubuntu, openSUSE sau Linux Mint, sisteme ce fac lumea open source de rușine.Nu asta înseamnă Linux.Un os de calitate ar fi Pc linux OS, Debian, etc.
Succes

| DeyCj a răspuns (pentru HueyFreeman):

Windows 8 este ideal pentru calculatoare cu touch, oameni de afaceri sau persoane ce călătoresc mult.Nici de cum pentru uzul casnic zilnic
Mai lipsea să îi recomanzi Windows 2000 sau 98 whistling happy.Era best deal.Xp este istorie, nu înțeleg de ce îl mai folosiți...

| laure1 explică (pentru DeyCj):

O sa ma duc la un servis! Ca tu vad ca esti mai prost ca mine laughing)!

| HueyFreeman a răspuns (pentru DeyCj):

Nu-l folosesc. Sunt pe Win7 Ultimate x64 si chiar ma indoiesc ca Win8.1 nu este bun. In proportie de 90% este identic cu 7, chiar mai bine optimizat. Daca te pisi putin pe interfata metro pana rugineste atunci totu-i ok.

Si ce vroiai sa-i recomand? Pe panarama aia de nu ruleaza bine Win7 ce ai vrea sa foloseasca? Vista-i prost, asa este, dar la ce are el/ea XP-ul este cea mai buna speranta, pe langa Linux, si chiar tu i-ai zis ca are laptop de XP sau OS non-Windows.

| DeyCj a răspuns (pentru laure1):

Nu știu care e cel mai prost.Cel care scrie sau cel care nu știe citii ce scrie cel ce știe mai bine ca el...laughing

| laure1 explică (pentru DeyCj):

Sau ala care are numele " lupu de pe net " serios? laughing Nu mai handicapati pe aici serios! Iar tu esti probabil un chiomp de 14-15 ani, din ala soarice de bibloteca laughing)

| DeyCj a răspuns (pentru laure1):

Știi vorba aia; De tăceai filozof rămâneai?! Dacă nu ai aflat-o acuma.Crezi că îs Jipa95 să fac ceea ce habar nu am, adica service Pc? Greșit.Real poate îs cu mult mai în vârstă decât tine sau cel puțin de vârstă apropiată cu tine(deși mă înșel)
Câte despre service Calculatoare.De știai că am profesat 6 ani în domeniu, dar cum treaba nu o mers am renunțat la buisness(motive financiare+costuri mari vs profit=> l bilamnț TLIT, mă rog) și prefer să fiu angajat ca mi cu mult mai bine, de mult nu mă mai făceai să îmi pierd vremea cu tine tongue
Cât despre afirmații calomnioase ca i cele de mai sus ce ai șanse mari să îți fie moderate, recomand sincer să te resemnezi ca să nu iau măsuri împotriva ta. happy.