| alexmarian87 a întrebat:

am si eu o problema cu laptopul meu. e un hp pavilion dv5 1015es si are instalat pe el win 7 de 64 bits.nu imi mai incarca windosu. se deschide incarca putin si dupa care ramane ecranul negru, se vede doar cursorul de la mouse.am intrat in Startup menu si i-am dat sa ruleze un Start-up test, un Run-in test si un Hard disk test si la toate imi da urmatoarele erori *Smart hard disk error 3* *hard disk 1 quick* si in plus nu ma lasa sa instalez nici un alt windows. daca are cineva vreo idee sau i sa mai intamplat altcuiva, pls, chiar nu stiu cum sa o rezolv pe asta.mersi.

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
SMART din eroare nu e parte din eroare (inseamna Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), e o tehnologie folosita la depistarea problemelor HDD inainte sa se defeceteze, ca sa nu pierzi datele.
Problema e clar HDD, ori soc puternic fizic, ori soc termic (l-ai adus din frig si nu l-ai lasat un pic la temperatura camerei, a urcat in 40 si n-a suportat, cauzele pot diverse.
Solutia e sa-l duci in service Hp daca mai e in garantie, nu-l desface tu.
Daca nu e in granatie, du-l in orice service ai incredere daca scapi mai ieftin.
In orice caz, nu-l mai porni.
Bafta

2 răspunsuri:
| MonsterEnergy a răspuns:

Decat sa schimbi hardu mai bine incerci sa reinstalezi windowsul mai intai.Cam aceeasi problema am avut-o si eu.Am avut vreo 3 caderi de tensiune in 10 minute si cand am deschis pcu nu mai intra in windows.L-am reinstalat si totusi a mers, si cineva imi zisese sa schimb hardu.

| MaurSEF a răspuns:

Un sfat destul de bun e sa mergi la un service pentru laptop; uri,acolo cred ca te; ar ajuta destul de repede,dar daca vrei sa; l faci tu,si sa mai inveti cate ceva,poti prima data sa verifici ramii,nu cred ca ai o placuta de rezerva sa vezi daca sunt de vina ei,ar mai fi o posibilitate,sa ti se bad; uiasca hard; ul,si cel mai probabil sunt bad; uri virtuale,care se pot acoperi, dar nu te va mai tine mult, incearca sa gasesti o placuta de 1gb rami, si un hard de 20 de gb, schimba; le si dupa pune la instalat un wind, sper ca ai inteles xD bafta