| predator2 a întrebat:

Salut am si eu o problema cu pc am un preocesor 2.8 core 2 duo 3giga ram geil si o placa video vapor x hd 4890 1024ddr5pe256bit si o sursa delux de 600w problema este ca mi se opreste sistemul cand sunt intr-un joc cu cerinte ceva mai mari dupa cam o ora am testat procesorul ramu cu programe tester care sa le duca la capacitati maxime nici o problema cand am testat placa video pe vreo 3 programe tester la fel nici o problema am lasat-o vreo 10 minute la programul video stres tester nici o problema 10 minute a stat la temperatura de 75-80 procesoru 80-88 vramu si saders cam la 70-75 si nici o problema iar cand am testat pe furmark la optiunea benchmark 720p s-a oprit cum am apast pe buton cum trebuia sa intre in windows se reseta am crezut ca am stricat windowsul am bagat cd cu winxp miaparea o eroare ceva de bios si ca se opreste instalarea pentru a nu-mi face probleme am bagat win 7 la fel il opresc il aprind si imi intra in windowshappy si inainte sa il pronesc imi daduse o eroare cum sa apas f1 pentru a continua iar in jocuri temperatura nu este mai mare de 70 de grade la nimic procesorul placi video maxim 55 ramul 70 maxim iar shaders 60 procesorul pc 45 maxim am o racire foarte buna la sistem de la ce poate fi sursa placa de baza sau video sursa are vreo totul are cam 2 ani.multumesc

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Eu tind sa cred ca sursa este de vina. HD 4890 este o placa destul de "flamanda", iar acel Delux de 600W incepe sa-si arate "calitatile".
Imprumuta de la un prieten o sursa brand de 500W(Corsair, Sirtec, Seasonic, Fortron, Cooler Master, OCZ) si vezi daca iti mai face probleme.

6 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Sincer nu prea am inteles multe din intrebarea ta. De fapt nici nu vad un semn de intrebare (nu mai zic de virgula sau punct). Reformuleaza te rog, pentru a primi un raspuns la obiect.

| RS4 a răspuns:

Vezi sa nu ai in bios acea blocare, adica sa fie activat sensorul de temperatura pe o anume temperatura! cauta prin bios, sigur vei gasi! posibil sa opreasca sistemul la o anumita temperatura a procesorului sau a placii video! pune pe off acea optiune sau ridica acea temperatura de pericol, daca tu crezi ca nu afecteaza componenta respectiva! bafta!

| K0sti a răspuns:

Procesoru 80-88...mult la procesor! Nu trebuie sa sara de 65 nici in cele mai grele conditii. Sa nu uitam ca e generatie noua de procesoare. 45 e o temperatura buna cum ai spus mai jos. Dar in stres e mult 88. Coolerul e cel de fabrica?

| predator2 explică (pentru K0sti):

Sursa era de vina firar mama ei deluxehappyo sa bag mana in portofel sa dau un 3 mil pe un corsair ca asta imi cam recomanda to iar cu treaba de temperatura era ceva normal pentru ca la steres furmark iti face overclock la toata placa mi-a dat procesorul de la 870 la 1000 iar ramu de la 1050 la 1200 coolerul vreau sal schimb dar imi trebuie ceva care sa acopere si ramul,

| K0sti a răspuns (pentru predator2):

Mda, vestitele surse Deluxe. Vezi ca ai condensatorii de pe iesire umflati. Pana iei alta, schimba-i, ca sa poti sa o mai folosesti.

| AlexKiss a răspuns:

Eu cred ca este de la Pasta TermoConductoare cumpara u un tub sau du-l la un sediu ceva de pc-uri si til vot face si daca tot asa face inseamna ca are probleme mai grave si trebuie dus la reparatwinking sper ca am fost de ajutor