| gmxromania78 a întrebat:

am o mare problema, nu apare nimic pe monitor nici un beep dar coolerele pronesc, am incercat urmatoarele piese pe alt pc : HDD, SURSA, RAM, DVD-RW. Au mai ramas sa incerc PROCESORUL si PLACA DE BAZA. Care dintre acestea doua este problema? MENTIONEZ CA : nu raspunde la comanda prin apasare buton Shut Down sau Restart. Procesorul sau placa de baza? Si o demonstratie. FUNDA!

5 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Procesorul se arde destul de greu (mai ales daca ai o temperatura sub 70 de grade).

Asa ca ar putea fi de la placa de baza, in primul rand, verifica condensatorii! Daca sunt umflati, de la ei este, ori cumperi o placa de baza noua (daca ei un model vechi, inseamna ca iti trebuie si un CPU, RAM nou). Sau ai putea schimba condensatorii... ai putea sa o duci cuiva care stie sa faca asta.

PS: ti-as mai recomanda sa discutii cu persoane de pe softpedia, mygarage sau altii de pe forumuri, ei stiu mai multe.

| gmxromania78 explică (pentru introduaicinumele):

Procesorul a fost Sempron, l-am facut Athlon II X2. Nu overclock! E AM3. Apropo, nu stiu ce sunt aia condensatori da-mi o poza te rog pe skype : bulldozergaming.

| introduaicinumele a răspuns (pentru gmxromania78):

N-am Skype... uite aici http://forum.softpedia.com/ fa-ti cont pe forum si fa un topic. vei gasi aici mai multe persoane care sa te ajute;)

| 0rlando a răspuns:

Mie mi se pare că ai încercat să daci OC.
Scoate-l din priză, scoate bateria de pe placa de bază, lasă-l așa vreo 2 minute apoi pune bateria la loc și vezi dacă merge.

| jhonny999 a răspuns:

Schimba pasta termopad intre procesor si radiator.
Verifica si Placa video.