| CristianXP25 a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu pc-ul.
6GB ram, 1333
placa video GT 710
placa de baza nu mai stiu exact, problema consta in faptul ca de cand am montat placa video, fiind fara alimentare separata direct in placa mi se aprinde pc-ul mai greu.
Imi face 3 bip-uri, intr-un interval de 1-2 minute intre bip-uri, la al 3-lea bip porneste,
ce ar putea sa fie?
Multumesc!

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Consumatorii principali sunt procesorul si placa video, nu RAM-ul.
Deci, ce procesor ai?

Si ce sursa (producator, model)?

Pentru aceasta placa video, producatorul recomanda o sursa de 300W.
Banuiesc ca placa nu a fost noua.
Ai luat-o de pe olx/de la cineva. cu test?

Inainte de toate trebuie obligatoriu sa incerci ce a indicat colegul.
Astfel o sa elimini anumite necunoscute si in functie de rezultat, cercul se va retrange la sursa sau... placa video.

| CristianXP25 explică (pentru NLS):

Bun, scuze ca revin acum
Sursa este njoy 450w
Procesorul i5-2400 3.1ghz
Iar placa video a fost noua si este inca noua, in garantie
Si da, fara placa video porneste repede,
Clar cu ea conectata in pc nu imi porneste pc-ul, nu imi incarca nimic
problema a inceput din momentul instalarii placii
Folosesc un convertor hdmi la vga

| NLS a răspuns (pentru CristianXP25):

Poate fi de la acel adaptor.
De la HDMI (semnal digital) la VGA (semnal analog) e nevoie de un convertor.

Sursa e suficienta.
NJoy nu sunt strălucite deloc când e vorba despre placi video mai puternice decât a ta, (in principiu orice GTX ) dar cu GT 710 nu pune probleme.
In plus e de 450W, are o oarecare rezerva.
Fie e defecta placa, fie e de la adaptor.
Iar ca să afli dacă placa are probleme poți afla doar punând o într un alt sistem.
Sau împrumuta pentru 15 minute de la un vecin un monitor cu hdmi și un cablu.

| PainTech a răspuns:

Daca dai placa video jos iti porneste imediat?

| CristianXP25 explică (pentru PainTech):

Imediat porneste, problema a aparut dupa ce am instalat placa

| mrpom a răspuns:

Incearca placa cu o sursa mai puternica