| Anonymous1995 a întrebat:

Salut,am si eu o problema cu pc-ul,am vrut sa il formatez,am băgat cd-ul si l-am bootat,iar cand intru sa pot începe formatarea, îmi apare ecranul negru si rămâne asa. Aveti idee ce are?

12 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Al dracu calculator, e farmacie in el, are pastile! Aia se numeste baterie! Pe ce lume traiti fratilor? Nu se scoate nicio baterie, are jumper dedicat pentru reset! Scrie in dreptul lui "clear cmos"! Cu ce vrei sa formatezi, cu cd-ul de windows? Formatezi din DOS cu asta: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/
sau Acronis, sau Partition Magic, nu din windows! Dupa care te apuci si instalezi Windows! In BIOS sa ai unitatea optica ca prima optiune si sa fie buna, adica sa citeasca bine!

| Anonymous1995 explică (pentru K0sti):

De citit citeste bine, faza e ca nu stiu cum as putea sa bag programul de care mi-ai zis tu, odata ce pc-ul meu numai merge aprins

| K0sti a răspuns (pentru Anonymous1995):

Pe alt calculator, de la un prieten! Pai nu ai spus ca nu mai merge aprins, ai spus ca nu-ti apare nimic pe ecran, ceea ce e cu totul altceva. Invatati sa expuneti o problema daca vreti raspunsuri corecte si pertinente!
Daca nu mai porneste...trebuie vazuta cauza. Sursa, placa video, memorii si nu in ultimul rand placa de baza, ceea ce este destul de nasol. Asa ca la treaba, ai de facut teste! Uite aici doua link-uri care te pot ajuta:

http://www.epasystems.ro/cum-verificam-memoria-ram-a-calculatorului/

http://www.epasystems.ro/cum-verificam-o-sursa-de-alimentare-atx/

Citeste cu atentie in special explicatiile despre sursa! Sursa poate sa plece dar sa nu livreze tensiunile si curentii necesari!

| Anonymous1995 explică (pentru K0sti):

Frate,calculatorul meu porneste, dar faza e cand încerc sa il formatez atunci numai porneste

| K0sti a răspuns (pentru Anonymous1995):

laughing Ia explica tu in limba romana ce si cum! Ce treaba are formatatul cu pornitul, ca nu inteleg!

| Anonymous1995 explică (pentru K0sti):

Mai citește odata întrebareawinking

| K0sti a răspuns (pentru Anonymous1995):

Daca tie ti se pare asta "calculatorul meu porneste, dar faza e cand încerc sa il formatez atunci numai porneste" o exprimare logica din care sa poti trage o concluzie...te inseli. Daca crezi ca stau sa pierd timpul sa decodific ce vreti sa spuneti...iar te inseli!
Daca vrei sa vorbim direct, ma gasesti aici: http://www.epasystems.ro

| Anonymous1995 explică (pentru K0sti):

Salut,am găsit Norton partion 8.0, ma poti ajuta sa il folosesc? Mersi frumos

| K0sti a răspuns (pentru Anonymous1995):

Da, te poate ajuta sa-ti partitionezi hardul, sa-l formatezi si alte chestii pe care stie sa le faca! Daca mai ai intrebari vorbim pe site, nu stau sa scriu aici 2 vorbe, sa astept raspuns, etc.

| miTzuliK93 a răspuns:

O metoda care mi-a functionat pe un PC mult mai vechi a fost sa scot pastila de la BIOS, sa astept 10 minute, si sa o introduc inapoi dupa si sa incerc sa bootez.

| Anonymous1995 explică (pentru miTzuliK93):

Unde e pastila de la bios? Explica-mi putin mai detaliat te rog

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Anonymous1995):

Pastila, in sine, vazuta de aproape, arata cam asa: http://itsupportjournal.com/wp-content/uploads/2008/05/cmos.jpg

Deci uite o imagine ca sa-ti faci o idee cam pe unde se afla: https://lh4.googleusercontent.com/......CF1645.JPG

Tu doar incerci s-o scoti, cu ceva mai ascutit (sa umbli gentil!), o lasi scoasa vreo 10 minute, si o pui la loc. Tot ce se va intampla va fi ca BIOS-ul va reveni la setarile din fabrica.