| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema la pc! De ceva timp cand intru in jocuri precum cs 1.6, gta sa....etc..apuc sa joc doar cateva minute apoi se blocheaza imaginea si se restarteaza calculatorul. Windowsul l-am reinstalat de multe ori dar degeaba.Am 1 gb ram si 256mb video.Ce trebuie sa fac? Sau sa schimb ceva?

8 răspunsuri:
| DeejayAndr3y a răspuns:

Da,trebuie sa schimbi placa video.

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Poate fi de la procesor sau de la placa video. Cauta pe google "can you run it", intra pe primul site. Alege din lista aia jocul care te intereseaza si iti va evalua calculatorul.
Sper ca am ajutat.

| hanonime a răspuns (pentru AnonimaOk):

Da nu gaseste cs 1.6 sau gta...

| MaxKiller911 a răspuns:

Salut! Schimba cooleru-ul de la procesor si daca tot il schimbi cumpara si niste pasta termoconductoare sau ar mai putea fi de la placa video ( totusi ma indoiesc ) SAU de la placa de baza...

| Lynnfield a răspuns (pentru MaxKiller911):

Si la mine face aşa in jocuri care cer multe resurse gen Metro Last Light sau Tomb Raider, eu am un procesor AMD 960T, 8Gb RAM cu o placa video HD 6670, temperatura procesorului nu a depasit niciodată 40 de grade cu coolerul scythe mugen, placa video maxim 60.
Daca ar fi să schimb ceva sigur a-şi schimba fara să stau pe ganduri sursa nu pasta termoconducatoare sau placa video, desi nu este e 100% vinovata mai sunt si fluctuaţiile de tensiune de pe retea, totusi nu este destul de stabilă sau nu poate face fata.
Eu zic ca aceeasi problema este si în cazul lui, sursa este de vină!

| MaxKiller911 a răspuns (pentru Lynnfield):

Cred si eu! Daca o fi avand PC-ul de 7-8 ani cred ca s-a dus...

| 1791997 a răspuns:

Salut! nu trebuie sa schimbi nimic
trebuie sa-i faci ungerea cu pasta de racire la procesor (pentru ca se incalzeste foarte repede), la placa video (se blocheza si ai larg)atat big grin
FUNDA?big grin

| hanonime a răspuns:

Sigur trebuie alta placa video? eu ma gandeam ca nu e temperatura buna la bios....am auzit ca vara trebuie sa fie de 45 grada.dar nu stiu cum sa vad de cate grade am eu