| w1nterrr14 a întrebat:

Salut am si eu o problema mi-am connectat pc la TV si nu are sunet. Am placa de sunet SoundMax si de la TV am 2 mufe una de culoare verde si alta mov care sunt legate impreuna. Nu stiu cum sa fac ca sa am sunet de la tv. Am Samsung SyncMaster 933hd

3 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Intai de toate, spune-mi te rog cum ai conectat PC-ul la TV?

| w1nterrr14 explică (pentru JustCosmin):

Tv are un compartiment unde scrie pc si am luat aia de la pc si l=am pus in asta de la tv si merge ok dar n-am sunet si e stresant. Sper ca intelegi ce vreau sa spun.

| JustCosmin a răspuns (pentru w1nterrr14):

Da, am inteles. Faci referire la cablul VGA (cel cu mufa albastra). Printr-un cablu VGA nu poti trimite sunet din PC in boxele de la TV. Daca PC-ul tau are o placa video ce are port HDMI, il poti conecta la TV prin acel port si iti va reda si audio. Asa, pentru ca ai conectat prin VGA, o sa iei un cablu ce va avea o mufa jack 3.5mm la un capat si la celalalt 2 mufe RCA (porturile L si R) sau iei un cablu jack 3.5mm to jack 3.5mm si un capat il pui in portul audio de la PC (portul verde) si celalalt in portul din TV (din cate am vazut pe o poza, deasupra portului scrie "HDMI/PC/DVI-D Audio IN").