| DuR3XxX a întrebat:

Am si eu un laptop emachines de 5 ani si de la ultimul timp se stinge singur din 5 in 5 minute, se stinge efectiv singur fara sa-i fac nimic iar un prieten zice ca este de la hard disck este adevarat? Va rog ajutati-ma dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| xBro a răspuns:

Sall, procesorul este de vina, deci mai bine sterge-ti des pc-ul de praf ca dauneaza ff mult pc-ului ca este si foarte cald afara + praful + gandirea procesorului poate duce la macinarea placii de baza [ procesorul nu se arde niciodata decat urca la o temperatura mai maricica, dar la o temperatura de exp de 100 de C se opreste ca are o setare in bios si se opreste pc-ul sa nu ti sa arda procesorul ] adica iti poate arde placa de baza procesorul daca n-ai sursa si coolerul bun, ar fi indicat sa scoti capacele laterale sa poti da mai multa aerisire pc-ului si sa tii pc-ul unde este mai mult frig, deoarece sa nu se supraincalzeasca, eu tin acuma in momentul de fata un ventilator sa poata bate numai catre componentele piselelor si sunt foarte multumit ca CPU-ul nu trece mai mult de 55 de grade in full load, si apropo vara ar fi indicat sa nu te mai joci jocuri ca expui procesorul la pagube mari si dupa cum ti-am zis iti macina [arde] placa de baza daca n-are o aerisirea calumea sau daca n-are sursa sau coolerul bune, sper ca intelegi cat despre pasta termoconductoare nu este asa de importanta deoarece acopera unele suprafete care nu fac contact dintre radiator si procesor dar ar fi indicat sa pui cat un bob de orez [ nu cat unul de mazare sau de fasole deoarece este prea mult si ai pus degeaba ca ineaca acele contacte dintre procesor si radiator ] apoi pui coolerul pe procesor fara sa mai pictezi procesorul si gata, sper ca te-am ajutat, BAFTA!, FUNDA?

3 răspunsuri:
| DAnc3 a răspuns:

E de la placa video, am avut si eu problema asta cu un pc vechi.

| Axys a răspuns:

Vezi sa nu aiba pras in el ca poate fi de la asta cu siguranta el se incalzeste si se inchide celasi lucru poate pati si un pc ai grija de el...

| H3cker a răspuns:

Salut! Mie cand mi se stingea singur era de la virusi ia vezi scaneaza-l cu un antivirus. Dar poate fi si de la Procesor sau hard Disk.