| anonim_4396 a întrebat:

Am temperaturile la pc la cpu (ryzen 5 3600x), in heavy load o medie de 70c, maxima 78c, cu un cooler Cooler procesor Thermaltake UX200 si pasta artic mx-5, iar pentru un gpu rtx 2060 super o medie de 75 in heavy load, maxim 80. Carcasa are 6 ventilatoare, 3 in fata pentru a intra aer, 2 in partea de sus pentru a scoate aerul si 1 la spate.
Temperaturile sunt ok? Ce pot face pentru imbunatatire? Multumesc

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Modelul carcasei? (de ea depinde in mare masura ce poti face... pentru a introduce mai mult aer rece in ea, si pentru a evacua aerul cald de la radiatoare).

Ai aplicat singur pasta? Poate ai pus prea multa sau prea putina...
Temperaturile sunt putin cam mari dupa mine, insa nu ingrijorator. N-ai vrea sa vezi scorurile pentru 3900X sau 9900K...

Despre ce ventilatoare vorbim?
Exista modele ce baga 140 m3/h, la fel cum exisa ventilatoare ce baga 45 m3/h. (insa cu cat misca mai mult aer, asta presupune ca sunt modele ce se rotesc mai rapid, si sunt implicit mai galagioase).

Distributia ventilatoarelor e ok, nu e indicat sa schimbi nimic aici.
Sper doar ca e vorba de o carcasa "clasica" cu sita pe toata partea din fata si deasupra, si nu de modele ce au doar niste fante inguste pe lateral prin care trag (daca vorbim de front) sau elimina (dace e vorba de top) aerul.

| skzstyle a răspuns (pentru NLS):

Salut, este carcasa segotep lux II, cu sita sus, ventilatoarele sunt de 120-140. Pasta da, am aplicat-o singur.

| NLS a răspuns (pentru skzstyle):

Carcasa e destul de ok, nu ai nevoie de o carcasa de 500 euro pentru un flux bun de aer, ideea e ca cele care au sita direct (cum are a ta sus), si nici o alta aparatoare care sa opreasca aerul, sunt mai bune decat cele care au sita + un panou opritor in fata ei... si doar niste fante inguste pe laterale.

"ventilatoarele sunt de 120-140"
cele 3 din fata sunt cele cu care vine carcasa?
Segotep nu sunt tocmai de laudat.

Cele de sus ce brand si model sunt?

| skzstyle a răspuns (pentru NLS):

Salut, toate ventilatoarele din fata sunt Floston iar cele care scot aer Segotep. Mersi pentru raspunsuri