| anonim_4396 a întrebat:

Salut UN AN NOU FERICIT! Am un ryzen 7 2700 cu cooler stock. Dupa ce editez un video si ii dau export, la inceput 'exportarii', urca mereu la 70+ grade, iar cand il editez sta in maxim 55-60 de grade maxim. In jocuri nu trece de 60-65 chiar dupa multe ore. Am 6 ventilatoare care baga si scot aerul bine, am si pasta pe procesor.
Maxim cam pe la ce temperaturi ar trebui sa ajunga in timp ce exporteaza video-ul?
Luna asta, daca nu luna urmatoare oricum o sa-mi ia un cooler si alta pasta ca sa scot temperaturi mai bune dar vreau sa fiu sigur ca nu o sa se intample ceva pana atunci. Si daca puteti, va rog sa-mi dati sfaturi pentru coolere.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, e ok. T max in cazul procesorului tau e 95 de grade. Voila: https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-2700

| sayWhaaat a răspuns:

CPU-ul e setat sa se inchida automat cand se apropie de temperaturi periculoase, de obicei in jur de 100 de grade, deci esti ok.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Nu se inchide nimic automat. De throttling ai auzit? Asta se intampla.

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu foarte bine ce e throttling, dar nu are legatura cu subiectul in cauza.

PC-ul e setat sa se inchida automat cand atinge temperaturi mari. Daca trece de o anumita temperatura, shut down instant.