| iulianwyy a întrebat:

Salut, am un Acer nitro 5, model din 2017, Intel core i5 8250U, placa video dedicata MX150, 8gb ram, un ssd instalat recent de 480gb. Si vreau sa intreb, ce upgrade uri i-as mai putea face pentru a avea performanta mai buna? adica i as putea pune un procesor nou, mai multi gb ram? imi cer scuze daca zic prostii, dar nu ma pricep, dau funda happy

Răspuns Câştigător
| 120bulevard a răspuns:

Pentru un asemenea laptop, singurele upgrade-uri pe care poti sa le faci este la storage si RAM, ce poti face in rest este sa mai adaugi o placuta de RAM ca sa faci 16 GB, deci, NU poti schimba procesorul si placa video.

| iulianwyy explică (pentru 120bulevard):

Am citit pe internet ca maximul la mine este de 8, cat am si acum. se poate instala totusi? sau am citit eu gresit?

| iulianwyy explică (pentru 120bulevard):

Multumesc happy

| 120bulevard a răspuns (pentru iulianwyy):

Cu placere

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru uz general, nu e nevoie de upgrade.
Doar daca folosesti ceva programe care "cer" resurse mai mari (si nu se pot face setari pentru compromisuri) merita (?) sa faci investitii pentru upgrade.

| iulianwyy explică (pentru Bula):

Intrebarea mea este CE upgrade uri mai pot face.

| Bula a răspuns (pentru iulianwyy):

Citesti specificatiile laptop-ului si acolo scrie ce "poate" duce (procesor, memorii etc.).

| Simpatic a răspuns:

Pe scurt nu poti pune alt procesor pe laptop, mai exista si exceptii insa, de super-geek's informatici care pot face asta, insa costa pricepere, skilluri si munca, daca tragi linie nu merita.
De ce nu merge? pentru ca are legatura cu placa de baza, cu arhitectura laptopurilor...
Nu ma bag in alte explicatii mai detaliate