| boyz a întrebat:

Salut, am un amd a4 860k cu frecventa normala nu i-am facut overclock, nu am umblat la nimic la el si o placa de baza gigabyte f2a58m-s1 si cand ajunge procesorul la 50 de grade se tureaza ventilatorul la maxim in bios, e dat pe silent, e normal?

4 răspunsuri:
| Bob22 a răspuns:

Nu, dar probabil că ai praf in vetilatorul cooleruilui și trebuie curățat se face foarte ușor cu o pensula și un aspirator
Te plimbi cu pensula pe paletele venitorului și apoi tragi praful cu aspiratorul
Dupa ce l-ai pus la loc și observi că atinge același temperaturi atunci probabil este stricat și va trebui să îi iei altul
Dacă vrei să te ajut să îți cauți un cooler scrie mi cam ce buget ai avea și îți caute eu ceva bun?

| CatalinDr a răspuns:

Salutare,

Vrei sa moara procesorul sau sa nu mai auzi ventilatorul?

A venit vara, e normal sa se tureze la maxim, nu se raceste asa cum ar trebui.

Ce poti face :

1. Schimba pasta termoconductoare
2. Schimba cooler ul
3. Curata de praf ventilatoarele din Pc si radiatorul cooler ului
4. Curata filtrele de praf din calculator ( daca ai )
5. Curata praful de pe placa de baza

Daca iti place tehnologia asa mult, ai mai multe articole despre componetele unui Pc aici :

https://realpeblog.ro/tehnologie/

| boyz explică (pentru CatalinDr):

Salut am pasta noua e super curat si din cate am vazut procesorul suporta pana la 95 grade si inainte aveam un Intel pentium g870 cu alta placa de baza si la 70 de grade era super silentios tot la pc u asta am 50 de grade si se aude super tare adica nu ma supara daca ajunge la 60 65 turat incet

| CatalinDr a răspuns (pentru boyz):

Vezi sa nu ai o problema la cooler.

Mie personal mi s-a ars pompa de la racirea pe lichid si nu stiam de ce urlau toate ventilatoarele in carcasa...