| erik20 a întrebat:

Am un AMD Phenom ii x2 560 si l-am deblocat in phenom ii x4 b60, daca dupa 5 minute de joc mi-s-a inchis pc-ul, inseamna ca e instabil? Dupa ce l-am blocat inapoi si l-am aprins avea 53 de grade.

se poate stabiliza intr-un fel? Dau funda celui care m-a ajuta cel mai mult. happy

Răspuns Câştigător
| GabiLeonte2 a răspuns:

Inseamna ca e instabil sau varianta a 2, Procesorul nu primeste destula energie, iar aicia poti verifica prin cautarea unei mufe pe langa coolerul procesorului, acea mufa ori are 8 pini, aia poate fi problema, daca procesorul consuma mult si tu ai doar 4 pini e clar. Mai bine stai cuminte happy Ca sa nu iti arzi procesorul

16 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Deschizi Task Manager-ul si te uiti cat la % este utilizat procesorul in timp ce il stresezi cu Prime95.

| erik20 explică (pentru CPAElites):

Si cum imi dau seama daca e bine sau nu? Ca pana acum mi-s-a inchis de 2 ori, si doar in cs go.

| CPAElites a răspuns (pentru erik20):

Te uiti la temperatura ( sa nu depaseasca 65 grade ) si la cat % e utilizat fiecare nucleu ( trebuie sa fie 100% in timp ce ruleaza testul cu Prime95 )

| CPAElites a răspuns (pentru erik20):

Ce placa video ai?
Nu ai spus ce model e sursa.
Daca sursa e o petarda de 80 lei care in realitate nu scoate nici 250w, e o problema mare, la prima scadere de tensiune in timp ce te zoci s-ar putea sa ai parte de efecte speciale, explozii, fum etc.

| erik20 explică (pentru CPAElites):

Sursa e un supply power deluxe 600w sau super power deluxe.
Placa video este un GTX 460

| CPAElites a răspuns (pentru erik20):

Ce super power? :
Poate super petarda delux..Ma mir ca nu ti-a crapat pana acum.
Schimb-o cu una de calitate ce costa peste 150 lei!

| erik20 explică (pentru CPAElites):

Http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/870-extreme3/ aceasta este placa de baza

http://www.emag.ro/sursa-delux-atx-600w-delux-600w/pd/ECHMMBBBM/ aceasta este sursa

Imi poti da in privat un link cu fbk tau sa putem vorbi? Poate m-ai ajuta mai mult. :)

| erik20 explică (pentru CPAElites):

Ok, atunci pot sa-l stabilizez? Daca placa de baza are (UCC) incorporat cred ca suporta.

| CPAElites a răspuns (pentru erik20):

Sursa e problema!

| GabiLeonte2 a răspuns:

Probabil ca e instabil, sau nu te duce sursa xD. ori nu te tine placa de baza, Iti sugerez sa faci un update de la AMD la Intel

| erik20 explică (pentru GabiLeonte2):

Sursa e de 600w, placa de baza e un ASRock Extreme3 870 cu UCC (unlocking core cpu) incorporat. happy

| erik20 explică (pentru GabiLeonte2):

Okkk, cred ca o sa ma potolesc. big grin

| GabiLeonte2 a răspuns (pentru erik20):

Mai bine adu pe cineva specializat in lucruri de genu, nu te baga tu ca sa nu iti prajesti pc

| Superior a răspuns (pentru GabiLeonte2):

De ce neaparat la Intel? Daca il tine buzunarul, imediat pe RYZEN.

| GabiLeonte2 a răspuns (pentru erik20):

Inseamna ca e instabil sau varianta a 2, Procesorul nu primeste destula energie, iar aicia poti verifica prin cautarea unei mufe pe langa coolerul procesorului, acea mufa ori are 8 pini, aia poate fi problema, daca procesorul consuma mult si tu ai doar 4 pini e clar. Mai bine stai cuminte happy Ca sa nu iti arzi procesorul

| GabiLeonte2 a răspuns:

Funda? laughing