| erik20 a întrebat:

Deci, daca am un phenom ii x2 560 si l-am deblocat in x4 b60, si dupa o utilizare de 5 minute s-a inchis pc-ul, l-am reaprins si dupa 2 ore s-a inchis din nou (doar in cs go s-a inchis) inseamna ca e instabil? Am o sursa super power supply deluxe de 600w ( nu cred ca sunt reali ) o placa video gtx 460 768 mb.

Pot sa stabilizez procesorul? Placa de baza e un ASRock Extreme3 870 are UCC (Unlocking Core Cpu) incorporat

Se stinge de la sursa? Sau pentru ca nu suporta placa de baza?

4 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Cand faci overclock trebuie sa ai in vedere 3 lucruri foarte importante :
-Sa ai o placa de baza decenta
-Sa ai un cooler bun
-Sa te duca sursa
Pentru procesorul tau 600W ar trebui sa fie ok, se poate si cu 450-500 oricum. Placa de baza, nu prea comentez. Ai verificat temperaturile? In mod normal cand o componenta se incalzeste prea tare se auto-opreste. Ce cooler ai? Presupun ca stock.
Oricum, zic sa dai restore defeault pentru moment, sau ramai fara PC happy

| erik20 explică (pentru Superior):

Da, temperatura placii video mi-a ajuns la 65 C si s-a oprit.
Temperatura procesorului nu mi-a ajuns la 60 de grade.

https://postimg.org/image/ik19b7alj/ aici ai o poza cu temperaturle cand ma jucam Paladins cu toate setarile la MAXIM.

Nu cred ca procesorul vine cu un COOLER AKASA cu led-uri albe + mai am un ventilator in carcasa. happy

| xByte a răspuns:

Cel mai probabil e sursa, deluxe sunt pocnitori, una de genul gasesti si la 50 lei... Eu zic sa treci pe ceva de 500w cu certificare 80+ bronze, si o sa scapi de problema.

| erik20 explică (pentru xByte):

Recomandeaza-mi una buna, dar sa nu fie exagerat de scumpa. happy