| MarianDeluise a întrebat:

Salut
Am un amplificator pentru boxe putin mai vechi pe ca mi la da un prieten pentru ca el si-a cumparat altu noua

pe ea nu scrie cata putere are sau ce firma e

chestia e ca am 2 boxe
una de 100 W si alta de 50W
Daca le pun la statie, si sa zicem ca boxele sunt prea mari pentru statie, am sanse sa se arda placa de sunet din pc?

4 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Nu e nici o problema nu se va arde nimic.

| K0sti a răspuns:

Pai daca tu le pui la statie, ce treaba ai cu placa de sunet?

| K0sti a răspuns:

Si vezi ca boxele trebuie sa aiba aceeasi impedanta ca statia, in plus trebuie sa aiba impedante identice intre ele. Altfel dezechilibrezi canalele si in plus risti sa arzi finalii daca impedanta e mai mica decat a statiei!

| Utilizator1234 a răspuns:

Amplificatoarele de obicei functioneaza in impedanta variabila. Fiecare are un punct de plecare si unul de oprire. Atat timp cat boxele se incadreaza in acea variabila, iar puterea recomandata de producator a boxelor nu depasaseste cu mult puterea nominala a amp-ului, n-ai ce sa arzi. E imposibil sa nu ai o serie, un model scris pe amp, ca sa poti cauta specificatii. In schimb, va iesi o harababura daca pui boxe diferite pe amplificator din toate punctele de vedere.