| anonim_4396 a întrebat:

Am un calculator cu 2 gb Ram, procesor dual core de 2, 4, 160 gb memorie, de la o vreme mi se stinge instantaneu, iar cand il reaprind imi apare prima data pe fond negru 'CPU Over temperature error". Si intr-adevar procesorul (acel racitor pe care este pus ventilatorul) este f f cald, pot spune ca "arde" si nu pot tine mana pe el. Ce este de facut? pentru ca ventilatorul merge f bine, s invarte f tare si tot s supraincalzeste.
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| fcb1234 a răspuns:

Desfal si suglal de praf. probabil e plin de praf odata ce piesele is acoperite de praf pc-u nu mai merge bine se incalzeste si da errori. asa a patit pr mea cu laptopu. ia uitete daca nu cumva e plin de praf. poate fi si de la praf

| catalyn27 a răspuns (pentru fcb1234):

Am desfacut ventilatorul, fara cpu ca sa nu fie nevoie sa cumpar pasta si am ramas masca, s formase un strat de praf care inpiedica racirea, practic era un zid intre cooler si cpu... Merci

| fcb1234 a răspuns (pentru catalyn27):

Suflat tot de praf toate piesele din pc rami procesor tot

| Razzorr1k a răspuns:

O.O Cool,happy,Asa e adevarat ce a zis alinbecks,DAR in primul rand ar trebui sa schimbi pasta termo-conductoare,e simplu,cumperi pasta,e ieftina,desfaci cooler-ul,stergi bine si cooler-ul si cpu cu un servetel,si apoi pui pasta uniform un strat nici subtire nici gros, si apoi il pui la loc, iar daca tot face asa, estr o problema de la cpu, pentru ca un cooler normal cu pasta proaspat nu ar trebui sa se incinga, Bafta!