| anonim_4396 a întrebat:

am un calculator destul de vechi ( minim 5 ani ) specificatiile pe care mi le da la my computer sunt : intel(R) pentium(R) 4 cpu 2.80ghz 2.79 ghz 504 mb ram. altceva nu stiu despre acest calculator pentru ca nu ma pricep. oricum intrebarea mea este daca ii pot adauga la placa de ram de acum inca una de cel putin inca 500 mb. adica stiu ca se poate adauga, stiu ca se poate cumpara, stiu si de unde, stiu si sa o instalez. vroiam sa imi spuneti voi daca sistemul meu suporta mai multa memorie ram. si ce mi-ati recomanda sa fac? Am luat tot ce scria pe placa de baza. nu stiu ce va trebuie asa ca : ASROCK, p4-dual -915gl, prescott 800, fsb800, ddr 400; despre placa de ram pot spune ca sunt de fapt 2 de cate 256 mb : SY-MDDR256M400 ( pe ambele scrie acelasi lucru) dar cred ca pot pastra una din ele si sa o inlocuiesc pe cealalta, sau aventul la inlocuiesc pe amandoua. nu trebuie sa le reinstalez dupa aia, sau cv de genu, nu? am luat si programu asta everest ultimate, dar nu m-a ajutat prea mult pentru ca mi-a dat axact ce am luat si dupa ce am desfacut calc. Am gasit asta pe okazii : http://www.okazii.ro/......-nou.html. mi se pare destul de ieftin pentru 1 giga de ram. credeti ca e buna pentru pc meu? pot sa bog o singura placa de ram ( asta ) in locul celor 2 de 256?

5 răspunsuri:
| SimineaVlad1 a răspuns:

Depinde trebuie sa fie ddr 2 sau 3 depinde cum o ai tu pe aia de 504 mb

| Alion a răspuns (pentru SimineaVlad1):

U ai citit macar pana la capat? am 2 placi de cate 256 mb, 2 sloturi ( care sunt ocupate ) si tipul mmemoriei este ddr 400. am specificat destul de clar asta. cred ca ai raspuns altui utilizator la intrebarea mea sad

| SimineaVlad1 a răspuns (pentru Alion):

Sa stii ca la cat de it-ist sunt eu nu am auzit de genul acesta de placi de ram dar daca tu zici ca este DDR 400 este foarte buna placa aceia

| UnTriunghiEchilateral a răspuns (pentru SimineaVlad1):

Asta nu are nicio legatura cu IT,il cunosc personal, suntem prieteni, nu are nici cel mai mic strop de IT...

| SimineaVlad1 a răspuns (pentru UnTriunghiEchilateral):

Ba fraiere tu vb nu stii nimic despre componentele pc-ului de la mine sti tot